8 Նոյեմբեր 2017 - 12:55 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը կքննարկվի Վիեննայում՝ ԵԱՀԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստի շրջանակում: Նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 7-8-ը Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում, հայտնում է կազմակերպության գործող նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահության հիմնական գերակայությունները, որոնք քննարկվելու են հանդիպման ժամանակ, լինելու են ԵԱՀԿ տարածքում հակամարտության գոտիներում լարվածության նվազեցումը, պայքարը ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ, ինչպես նաև կազմակերպության շրջանակում վստահության վերականգնումը: Սակայն, չնայած, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը հանդիպման առանձին թեմա չի լինելու, պատվիրակությունները հնարավորություն կունենան անդրադառնալու այդ հարցին իրենց ավանդական հայտարարություններում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության, նախորդ տարիներին ԱԳՆԽ շրջանակներում եղել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումներ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ:
Վիեննայում նախագահելու է Ավստրիայի գործող ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կարող է հանդիպել իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ նոյեմբերի 16-ին Մոսկվայում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ բանակցությունների շրջանակում:Մամեդյարովը նշել է, որ հանդիպելու է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ նոյեմբերի 16-ին Մոսկվայում: Ըստ նրա, նոյեմբերի 15-ին այցով Մոսկվա կժամանեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և վերջինիս հետ հանդիպում կարող է կազմակերպվել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման շրջանակում:

8 Ноябрь 2017 - 12:23 AMT
Вопрос урегулирования карабахского конфликта обсудят в Вене в ходе заседания Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Как сообщили в пресс-службе действующего председателя организации, министериал пройдет 7-8 декабря в австрийской столице, передает Report.
В пресс-службе сообщили, что предстоящая министерская встреча не будет иметь единой тематики.
«Главными приоритетами австрийского председательства в ОБСЕ, которые будут обсуждаться в ходе встречи, помимо снижения напряженности в зоне конфликтов на пространстве ОБСЕ, являются борьба с экстремизмом и радикализмом, равно как и усилия по восстановлению доверия в рамках организации. Однако, несмотря на то, что нагорно-карабахский конфликт не будет отдельной темой министериала, у делегаций будет возможность сослаться на этот вопрос в своих традиционных заявлениях», – сообщили в офисе председателя.
По словам представителя пресс-службы, на полях министериала в прошлые годы также проходили встречи сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Председательствовать на заседании в Вене будет действующий министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц, вторую и третью рабочие сессии же возглавят предыдущий и предстоящий председатели.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян может втретиться со своим азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым 16 ноября в Москве в рамках переговоров с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.15 ноября в Москву прибудут с визитом президент Армении Серж Саргсян и глава МИД РА, и встреча с Налбандяном может состояться в рамках переговоров с сопредседателями МГ ОБСЕ.