Վրաստանը, առաջնորդվելով հոկտեմբերին ընդունած նոր սահմանադրությամբ, փոխել է մոտեցումը քաղաքացիության հարցում: Այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն:
Ըստ Կոբախիձեի, այսուհետ այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալը չի նշանակի, որ Վրաստանի քաղաքացիությունն ինքնաբերաբար չեղարկվում է, ինչպես նախկինում էր: Խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ այս փոփոխությունը հատկապես կարևոր է այլ երկրներում ապրող Վրաստանի քաղաքացիների համար, հայտնում է Apsny.ge-ն:
Ըստ Վրաստանի արդարադատության նախարարության, Վրաստանի մոտ 30.000 քաղաքացի ստացել է այլ երկրի քաղաքացիություն, սակայն չի հայտնել այդ մասին իշխանություններին:
Վրաստանի նոր սահմանադրությունն ուժի մեջ կմտնի 2018-ի վերջում՝ հերթական նախագահական ընտրություններից հետո:
Նախկին սահմանադրությամբ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին զրկվեց վրացական քաղաքացիությունից՝ դառնալով Ուկրաինայի քաղաքացի:

11 Ноябрь 2017 - 07:02 AMT
Новая Конституция Грузии, принятая парламентом в октябре, предусматривает либеральный подход к грузинскому гражданству. Об этом заявил председатель парламента Ираклий Кобахидзе.
«В новой Конституции установлен либеральный подход к гражданству Грузии. В частности, получение гражданства другой страны не означает автоматической потери грузинского гражданства, как это было записано в прежней редакции Конституции», – сообщил Кобахидзе.
Он отметил, что данное положение Конституции имеет большое значение для находящихся в других странах грузинских граждан, пишет «Грузия-Online».
На основании прежней редакции Конституции экс-президент Грузии Михаил Саакашвили в декабре 2015 года был лишен грузинского гражданства, так как получил гражданство Украины. Бывший премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили был вынужден в 2012 году выйти из французского гражданства, чтобы получить грузинское.
По данным Министерства юстиции, около 30 тысяч граждан Грузии получили гражданство других стран, но не сообщили об этом властям страны.
Новая Конституция Грузии вступит в силу в конце 2018 года, после проведения очередных президентских выборов.