7 ամիս ադրբեջանական բանտում անցկացրած ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսական ծառայությանն է պատմել Բելառուսի և Ադրբեջանի բանտերում անցկացրած ամիսների մասին՝ խոսելով Մինսկից Բաքու իրեն տեղափոխած Իլհամ Ալիևի դստեր ինքնաթիռի, Բաքվի մեկուսարանում ներումից մի օր առաջ մահափորձի, ապագայում կրկին Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հավանականության մասին:
Նա հավելել է, որ ադրբեջանցիների վերաբերմունքը նրա հանդեպ շատ բացասական եղել է և մնում է այդպիսին՝ բանտում, երբ նրան տանում էին դատարան կամ հարցաքննության, կալանավորները բղավում էին նրա հասցեին. «Կոկորդտ կկտրենք: Ալլահ աքբար»: Իսկ բանտախցում գրություններ էր հայտնաբերում, որտեղ գրված էր. «Լապշին, դու մեռնելու ես», «Մենք քեզ կգտնենք», «Մենք քո ծնողներին կգտնենք» և այլն:
Իսկ ներման նախօրեին, ըստ Լապշինի, գիշերը ժամը 12-ին մոտ, երբ ինքն արդեն քնում էր, բանտախուց են մտել դիմակավոր մարդիկ, հարձակվել նրա վրա, բռնել ձեռքերն ու ոտքերը, որից հետո նա այլևս ոչինչ չի հիշում: Լապշինն արդեն ուշքի է եկել Բաքվի հոսպիտալի վերակենդանացման բաժնում և բժիշկները նրան ասել են, որ գտել են կախված իր բանտախցի զուգարանում: Սակայն հեցն ադրբեջանցի բժիշկներն էլ ասել են իրեն, որ վնասվածքների բնույթը հուշում է, որ իրեն ավելի շուտ խեղդելու հետևանք են , ոչ թե կախվելու: Բայց այդ ամենն ասվել է շշուկով:
Բլոգերը հայտնել է, որ ավարտին են մոտենում Ադրբեջանի դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հայցի ներկայացման աշխատանքները, ենաթադրվում է, որ հայցը կներակայացվի Ամանորից անմիջապես հետո:
Լապշինն ասել է, որ եթե ժամանակը հնարավոր լիներ հետ շրջել, նա կրկին կայցելեր Լեռնային Ղարաբաղ, և անկասկած, անհրաժեշտության դեպքում կայցելի նաև ապագայում, իսկ Ադրբեջան այցելությունների հարցում ավելի զգուշավոր կլինի:

Освобожденный из тюрьмы в Баку российско-израильский блогер Александр Лапшин в интервью Радио Свобода рассказал о заключении в бакинской тюрьме, бизнес-джете дочери Ильхама Алиева, на котором его доставили из Минска в Баку, и о том, как незадолго до помилования его пытались убить в бакинском следственном изоляторе.
«Настрой азербайджанцев в отношении меня был очень негативный, и он остается негативным. В мой адрес поступали угрозы, люди в Баку выходили на демонстрации, а в самой тюрьме достаточно часто, когда меня куда-нибудь конвоировали, например, везли в суд или вели на встречу со следователем, каким-то образом мимо меня проводили других заключенных. Они меня знали в лицо, потому что каждый день мое лицо показывали по всем азербайджанским телеканалам, и выкрикивали угрозы: «Аллах Акбар! Перережем тебе горло! Еврейская морда!» – и так далее. Несколько раз, когда я утром просыпался в камере, я обнаруживал на полу перед дверью записки, написанные человеком, который, наверное, плохо знает русский язык, в них корявыми буквами было написано: «Лапшин, ты сдохнешь!», «Лапшин, мы тебе в причинное место вставим бутылку. Где ты живешь, мы тебя найдем!», «Мы твою семью найдем! Мы твоих родителей найдем!» – рассказал блогер.
Он отметил, что за день до помилования его пътались убить: «Произошло следующее. Примерно часов в 12 ночи, я уже буквально засыпал, я услышал скрип двери (спал головой в сторону входной двери в камеру). Быстро распахнулась дверь, забежали люди, у них были закрыты лица, у них были такие же маски, как у спецназовцев, которые меня доставили в Баку. Они моментально налетели, профессионально, один запрыгнул на меня сверху, коленями на ребра, пальцы ткнул в горло, еще то ли два, то ли три человека держали ноги и руки, и больше я не помню ничего. Проснулся я в реанимации бакинского госпиталя через двое суток, и врачи мне рассказали, что меня нашли повешенным в туалете в моей камере».
«Вне всяких сомнений, если вернуться назад, я бы тоже посетил Нагорный Карабах, и предполагаю, что если у меня возникнет такая необходимость в будущем, я снова туда приеду без всякой оглядки на Азербайджан»,- подчеркнул Лапшин.