ԱՄՆ բանտերից մեկի հիվանդանոցում մահացել է Չարլզ Մենսոնը՝ XX դարի ամենադաժան և հանրահայտ մարդասպաններից մեկը: Նա դատապարտված էր ցմահ բանտարկության:
Տխրահռչակ մարդասպանը հայտնի դարձավ 1960-ականներին, երբ իր կազմակերպած «Ընտանիք» կոմունայի անդամները մի շարք դաժան սպանություններ կատարեցին: Կոմունայի գաղափարախոսության հիմքում The Beatles-ի երաժշտության աղավաղված ընկալումն էր, որի մեջ Մենսոնը ռասաների պատերազմի կոչ էր տեսնում, գրում է BBC-ին:
Մենսոնի ամենաաղմկահարույց ոճրագոծություններից մեկը 1969-ի զանգվածային սպանություններն էին, որի արդյունքում սպանվեց նաև կինոռեժիսոր Ռոման Պոլանսկու երիտասարդ կինը՝ դերասանուհի Շերոն Թեյթը: Նա հղիության 8-րդ ամսում էր: Նրանից բացի Մենսոնի ավազակախումբն օգոստոսյան այդ օրը ևս 4 մարդ է սպանել:
Մենսոնը ծնվել է 1934-ին պետական հիվանդանոցում՝ նրա մայրը 16 տարեկան էր, իսկ հոր անունն այդպես էլ անհայտ մնաց: Մորը մի քանի անգամ բանտ են նստեցրել, Մենսոնը սովորել է տղաների համար հատուկ հաստատություններում, փախել է այնտեղից, մեքենաներ առևանգել: 20 տարեկանում Մենսոնը խնդիրներ ունեցավ օրենքի հետ: Նա 10 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց, որից նստեց 8 տարին ու ազատ արձակվեց 1967-ին:
Ըստ Մենսոնի, երբ ինքը սկսեց ճանապարհորդել Կալիֆորնիայով իր ընկերուհու հետ, նրան սկսեցին հարել մարդիկ, որոնք չէին գտնում իրենց տեղը հանրության մեջ: Այդ «եղբայրների» և «քույրերի» հետ նա ստեղծեց «Ընտանիք» կոմունան: Ռանչոյում, որը դարձավ կոմունայի տունը, նրանք երգում էին, երկրպագում սատանային, խմբակային սեքսով զբաղվում, թմրանյութեր օգտագործում, մորթում կենդանիներին և խմում նրանց արյունը:

Чарльз Мэнсон – один из самый жестоких и известных преступников XX века – скончался в тюремной больнице в США. Он отбывал пожизненное заключение.
Печальная слава пришла к нему в 1960-е годы, когда члены образованной им коммуны «Семья» совершили ряд жестоких убийств. В основе идеологии «Семьи» лежало искаженное понимание музыки The Beatles, в которой Мэнсон услышал призыв к войне между расами, пишет BBC.
Одним из самых громких преступлений с участием Мэнсона стало массовое убийство 1969 года, в результате которого погибла молодая жена кинорежиссера Романа Полански – актриса Шэрон Тейт. Она была на восьмом месяце беременности. Помимо нее банда Мэнсона убила в тот августовский вечер еще четыре человека.
Чарльз Мэнсон родился 12 ноября 1934 года в государственной больнице Цинциннати, штат Огайо. Его матери Кэтлин Мэддокс было всего 16 лет. При рождении он был назван «безымянный Мэддокс» (no name Maddox), но спустя неделю получил имя Чарльз Миллз Мэддокс. Кто его отец, неизвестно до сих пор. Детство Мэнсона не было безоблачным, мать сажали в тюрьму, он учился в спецучреждениях для мальчиков, откуда убегал, угоняя автомобили и велосипеды. В 20 лет у Мэнсона начались стычки с законом. Сначала ему давали испытательные сроки, потом он получил 10 лет тюрьмы, из которых отсидел восемь и вышел на свободу в 1967 году.
По воспоминаниям самого Мэнсона, когда он и его подруга Мэри стали путешествовать по Калифорнии, его стали находить люди, которые не могли найти себя в обществе. Они становились членами «Семьи», «братьями» и «сестрами» с новыми именами. Их домом стало ранчо Спэн около Лос-Анджелеса, которое прежде использовали для съемок вестернов. На ранчо члены «Семьи» пели песни, занимались групповым сексом, служили мессы дьяволу, употребляли наркотики, а также резали животных и пили их кровь.