20 Նոյեմբեր 2017 - 11:25 AMT
Երկարատև բուժումից հետո 49 տարեկանում մահացել է հայտնի չեխ թենիսիստուհի Յանա Նովոտնան: Նա «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարերի 17-ակի հաղթող է:
«Յանան ոգեշնչում էր կորտում և կորտից դուրս բոլոր նրանց համար, ով ճանաչում էր նրան: Նրա աստղը միշտ վառ կմնա WTA պատմության մեջ: Մեր ցավակցությունները: Մտովի մենք հիմա Յանայի ընտանիքի հետ ենք»,-ասել է WTA տնօրեն Սթիվ Սայմոնը, հայտնում է Eurosport-ը WTA-ի վրա հղումով:
Յանա Նովոտնան 1998-ին հաղթել է Ուիմբլդոնի միանձնյա մրցումներում: Նա 12 տիտղոս ունի զուգախաղում և 4՝ միքսթում: Ընդհանուր առմամբ Նովոտնան հաղթել է WTA 100 մրցաշարում:

После продолжительного лечения от рака на 49-м году жизни скончалась чешская теннисистка Яна Новотна. Об этом сообщает WTA.
«Яна была вдохновением на корте и за его пределами для всех, кто еe знал. Еe звезда всегда будет ярко сиять в истории WTA. Наши соболезнования. Мыслями мы сейчас с семьeй Яны», – заявил директор WTA Стив Саймон, пишет Eurosport.
Яна Новотны – 17-кратная победительница турниров «Большого шлема». В 1998 году чешка выиграла Уимблдон в одиночном разряде. На ее счету 12 титулов в паре и 4 – в миксте. В сумме Новотны выиграла 100 турниров WTA.