23 Նոյեմբեր 2017 - 08:59 AMT
Ռուսաստանյան «Գազպրոմ» ընկերությունը և Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) Ադրբեջան ռուսական գազի մատկարարումը վերկանգնելու մասին պայմանագիր են կնքել:
Ռուսաստանյան ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ, ռուսական գազի հոլդինգի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ բնական գազի մատակարարումը վերսկսվել է 2017-ի նոյեմբերի 22-ին: Պայմանագրի համաձայն՝ Ռուսաստանը 1,6 մլրդ խմ գազ է իրացնելու ադրբեջանական շուկայում:
2009 թվականի հոկտեմբերին «Գազպրոմ»-ը և SOCAR-ը միջնաժամկետ պայմանագիր էին կնքել, որի շրջանակում 5,4 մլրդ խմ ադրբեջանական գազ է մատակարարվել Ռուսաստան 2010-2015 թվականներին:
2017-ի հունվար-հուլիսին Ադրբեջանում արդյունահանվել է 16,6 մլրդ խմ գազ. անկումը 2016-ի համեմատ կազմել է 4,9%: Ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսներին այս երկիրն արդյունահանել է 22 մլն տոննա նավթ, ինչը 8,3%-ով քիչ է 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի 24 մլն տոննայից:

Российское ООО «Газпром экспорт» и Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) договорились о возобновлении поставок природного газа в Азербайджанскую Республику. Об этом говорится в сообщении российского газового холдинга.
Соответствующий контракт был подписан 21 ноября 2017 года в Москве. Дата начала поставок 22 ноября 2017 года. Всего в рамках контракта на рынок Азербайджана планируется поставить 1,6 млрд куб м российского газа, пишет ТАСС.
В октябре 2009 года ООО «Газпром экспорт» и SOCAR заключили среднесрочный контракт на поставку из Азербайджана газа на период 2010-2015 годов через пункт сдачи Ширвановка на российско-азербайджанской границе. За указанный период было закуплено 5,4 млрд куб азербайджанского газа.
В 2015 году дочерняя компания ООО «Газпром экспорт» «Газпром Швайц АГ» осуществляла поставки в адрес «Азербайджанской метаноловой компании» (AzMeCo). Всего в рамках контракта было поставлено 107,4 млн куб м газа.