25 Նոյեմբեր 2017 - 09:08 AMT
Շվեդիայի եկեղեցին այսուհետ գենդերային առումով նեյտրալ բառեր է օգտագործելու Աստծո մասին խոսելիս: Եկեղեցականները փոփոխություններ են կատարել ծառայությունների մատուցման կանոններում՝ հեռացնելով «Տեր» բառը:
«Աստված» (God) բառը թույլատրվում է օգտագործել, գրում է Lenta.ru-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
Որոշումը կայացվել է նոյեմբերի 23-ին Եկեղեցական ժողովի ժամանակ, որը Շվեդիայի եկեղեցու բարձրագույն օրենսդիր մարմինն է: Այն 251 անդամ ունի: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի մայիսի 20-ին՝ Սբ Երրորդության օրը:
Շվեդիայի եկեղեցու առաջնորդ, Ուպսալայի արքեպիսկոպոս և աստվածաբանության դոկտոր Անտյե Յակելենը հայտարարել է, որ նման առաջարկներ քննարկվել են դեռևս 1986-ին: «Աստվածաբանության տեսակետից մենք գիտենք, որ Աստված վեր է սեռի մասին մեր պատկերացումներից, նա մարդ չէ»,-ասել է նա:
Սակայն շվեդացի ոչ բոլոր աստվածաբաններն են համամիտ այդ տեսությանը: Աստվածաբանության պրոֆեսոր Քրիստեր Փալմբալդը հայտարարել է, որ որոշումը խարխլում է Սբ Երրորդության տեսությունը:

Церковь Швеции теперь будет использовать гендерно-нейтральные слова, говоря о Боге.
Церковники внесли поправки в правила ведения служб и убрали оттуда слова «Он» и «Господь» (Lord). Использовать слово «Бог» (God) разрешается, пишет Lenta.ru со ссылкой на Associated Press.
Решение было принято 23 ноября на собрании Церковного собора — высшего законодательного органа Церкви Швеции, состоящего из 251 человека. Оно вступит в силу 20 мая, в День Святой Троицы.
Глава Церкви Швеции, архиепископ Уппсалы и доктор теологии Антье Якелен заявила, что подобные предложения обсуждались еще в 1986 году. «С точки зрения теологии, мы знаем, что Бог выше наших представлений о поле, он не человек», — отметила она.
Однако изменение в правилах богослужения понравилось не всем шведским теологам. Профессор теологии Лундского университета Кристер Палмблад заявил, что решение подрывает доктрину Святой Троицы и связь с другими христианскими церквями. «То, что Церковь Швеции теперь считают церковью, которая не уважает общепринятое теологическое знание — не слишком умный шаг», — сокрушается профессор.