Վրացական գինին հայտնվել է Գինեսի գրքում՝ որպես հնագույնն աշխարհում: Այդ մասին ասվում է հրատարակման պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Գիտնականներն այդ հայտնագործությունն արել են Թբիլիսիից մոտ 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող 2 հնագույն բնակավայրում՝ հայտնաբերելով կավե անոթներ, որոնց քիմիական հետազոտությունը ցույց տվեց, որ դրանց մեջ գինի է պահվել: Բնակավայրերը դասվում են մ.թ.ա 6000-5800թթ., ավում է հաղորդագրության մեջ:
Բացահայտումն արել է պրոֆեսոր Պատրիկ Մաքգովերնը Փենսիլվանիայի համալսարանից՝ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Իսրայելից, Կանադայից և Վրաստանից իր գործընկերների հետ միասին:

Грузинское вино попало в книгу рекордов Гиннеса как самое старое в истории. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на официальном сайте издания.
Об открытии ученым стало известно в ходе археологических раскопок в двух древних грузинских поселениях в 50 километрах от Тбилиси, где были обнаружены древние глиняные сосуды, химический анализ которых показал, что в них хранилось вино. Поселения относятся к периоду приблизительно 6000-5800 годов до н.э, говорится в сообщении.
Открытие было сделано профессором Патриком Макговерном из Университета Пенсильвании вместе с коллегами из Франции, Италии, Израиля, Канады и Грузии.