5 Դեկտեմբեր 2017 - 09:52 AMT
Ադրբեջանում արժույթի սակարկություններում «նավթային» փողերի պահանջարկը նվազել է: 2017-ի մեկնարկից ի վեր Ադրբեջանի նավթային պետական հիմնադրամը Ադրբեջանի ԿԲ կողմից կազմակերպվող աճուրդներում ավելի քան 3 մլրդ դոլար է վաճառել, մինչդեռ 2016-ի նույն ժամանակահատվածում վաճառվել էր 4,7 մլրդ դոլար:
2017-ի հունվար-նոյեմբերին ընդհանուր առմամբ վաճառքի է հանվել 3,040 մլրդ դոլար: Եթե համեմատելու լինենք 2016-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի հետ, ապա պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանի նավթային պետական հիմնադրամը կրճատել է առաջարկի ծավալը 37,7%-ով:
Նոյեմբերին ընկերությունը վաճառել է 208,9 մլն դոլար: Ադրբեջանի նավթային պետական հիմնադրամի առաջարկը նոյեմբերին նվազագույնն էր 2017-ի ընթացքում, ինչը համապատասխանում է «նավթային» միջոցների պահանջարկի անկմանը:
Հոկտեմբերի համեմատ նոյեմբերին սակարկության է հանվել 110 մլն դոլար, ինչը 34,5% պակաս է նախորդ ամսվա ցուցանիշից,իսկ 2016-ի նոյեմբերի համեմատ դոլարի վաճառքը նվազել է 92,6 մլն կամ 30,7%-ով գրում է «Sputnik-Ազերբայջանը»:

5 Декабрь 2017 - 09:14 AMT
С начала 2017 года Государственный нефтяной фонд Азербайджана (ГНФАР)на аукционах, организованных Центральным банком АР, продал свыше 3 миллиардов долларов, в то время как за аналогичный период 2016 года на аукционы было выставлено почти 4,7 миллиарда долларов.
В общей сложности по итогам января-ноября 2017 года, фонд выставил на продажу 3,040 миллиарда долларов. И в сравнении с данными за соответствующий отчетный период 2016 года (когда на аукционах было продано 4,683 миллиарда долларов), ГНФАР сократил объем предложения СКВ на 37,7%.
Объем валюты, проданный ГНФАР в ноябре составил 208,9 млн долларов. Объем выставленной в ноябре ГНФАР валюты стал минимальным в 2017 году, соответственно снижающемуся спросу на «нефтяные» деньги. В сравнении с предыдущим месяцем в ноябре на торги было выставлено на 110 миллиона долларов, или на 34,5% меньше, в сравнении с ноябрем 2016 года продажа долларов уменьшилась на 92,6 миллиона, или на 30,7%, пишет Sputnik-Азербайджан.
Продажа валюты осуществляется в рамках трансфертов Госнефтефонда в государственный бюджет Азербайджана, которые на 2017 год определены в размере 6,1 миллиарда манатов. В 2016 году объем трансферта в бюджет составил 7,615 миллиарда манатов.