5 Դեկտեմբեր 2017 - 13:20 AMT
Կողմնակիցներն ազատել են Վրաստանի նախկին նախագահ և Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիին, որին ձերբակալել էին Կիևում: Կողմնակիցներին հաջողվել է դուրս բերել նրան միկրոավտոբուսից:
Ուկրաինական հատուկ նշանակության ուժերը հանել էին Սահակաշվիլիիին շենքի տանիքից, ուր նա բարձրացել էր՝ փախուստի դիմելով խուզարկության եկած իրավապահներից:Սահակաշվիլիին ձեռնաշղթաներով են դուրս բերել, նրա կողմնակիցները փորձել են խանգարել իրավապահներին:
Սահակաշվիլին և նրա կողմնակիցները հավաքվել են Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի շենքի մոտ: Ռադայի մատույցներում բարիկադներ են հայտնվել: Սահակաշվիլին նոր մայդանի կոչ է անում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կիևի դատախազությունը գործ է հարուցել «քաղաքական գործչին ուժով ազատելու» փաստով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինան Վրաստանից հարցում է ստացել Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետախուզման, կալանավորման և արտահանձնման վերաբերյալ: մեղադրվում է Վրաստանի ՔՕ 4 հոդվածով: Նրան կասկածում են այլ անձի գույքը յուրացնելու, հափշտակելու կամ տիրանալու մեջ, ինչպես նաև ծառայողական լիազորություններն ու պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ:

5 Декабрь 2017 - 14:46 AMT
Сторонники Михаила Саакашвили взломали дверь микроавтобуса с задержанным в Киеве экс-президентом Грузии и освободили его.
Экс-губернатор Одесской области и лидер «Движения новых сил» Михаил Саакашвили был задержан 5 декабря в Киеве. Спецназ снял его с крыши дома, куда тот забрался, убегая от сотрудников правоохранительных органов, явившихся к нему с обысками.
Политик пошел в сторону дома и остановился возле Александровского костела, чтобы выступить с речью. Он поблагодарил сторонников за поддержку и сказал: «Ничего не бойтесь», пишет РИА Новости.
В сопровождении толпы Саакашвили направился к зданию Верховной Рады, где он собирается требовать импичмента президента Петра Порошенко. «Я хочу призвать всю Украину присоединиться и продолжить мирный протест за избавление от Порошенко, его банды и всех олигархов», — заявил он.
Генпрокурор Украины Юрий Луценко утверждает, что Саакашвили, возглавляющий «Движение новых сил», получил полмиллиона долларов для организации в стране митингов с целью государственного переворота. По словам Луценко, эти деньги люди Саакашвили получили от бежавшего в Россию бизнесмена Сергея Курченко.