6 Դեկտեմբեր 2017 - 08:14 AMT
Դեկտեմբերի 5-ին Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն հարուցել է նախադեպը չունեցող դատական քննություն Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) կողմից կայացված վճիռը չկատարելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը:
Նախկինում որևէ պետության վերաբերյալ նախարարների կոմիտեն նման որոշում չի կայացրել, ասվում է նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
«Հիշեցնեմ, որ գործը վերաբերում էր ադրբեջանցի հայտնի ընդդիմադիր Իլգար Մամեդովի ապօրինի դատապարտմանը: Սկսած 2014 թվականից՝ և՛ նախարաների կոմիտեն, և՛ խորհրդարանական վեհաժողովը բազմիցս ընդունել են որոշումներ և բանաձևեր՝ կոչ անելով ադրբեջանական իշխանություններին ազատ արձակել Մամեդովին, սակայն ՄԻԵԴ վճռից 3 տարի անց էլ Մամեդովը շարունակում էր մնալ անազատության մեջ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ առաջին անգամ Ադրբեջանի նկատմամբ այս աննախադեպ ներգործության միջոցը կիրառելու վերաբերյալ մտադրությունները հնչեցվել էին աշնանը:
«Ադրբեջանը զգուշացվել էր, որ եթե մինչև նոյեմբերի 29-ը չկատարի ՄԻԵԴ որոշումը, իր նկատմամբ կսկվի քննություն ՄԻԵԴ Մեծ Պալատում, սակայն նույնիսկ բազմաթիվ զգուշացումների պարագայում ադրբեջանական իշխանությունները նախընտրեցին հնչեցնել կեղծ մեղադրանքներ, քան կատարել ՄԻԵԴ որոշումը», – գրել է Հովհաննիսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում։
2017-ի նոյեմբերի 20-ին սպառվել է ԵԽ նախարարների կոմիտեի ժամկետը, որը սահմանվել էր Ադրբեջանի համար, որպեսզի վերջինս բացատրություններ տա, թե ինչու չի կատարվում ՄԻԵԴ որոշումը բանտից ընդդիմադիր Իլգար Մամեդովին ազատ արձակելու վերաբերյալ: Մամեդովը ընդդիմադիր Հանրապետական այլընտրանք շարժման առաջնորդն է:

Комитет министров Совета Европы 5 декабря возбудил судебное следствие в связи с невыполнением Азербайджаном решения Европейского суда по правам человека. Об этом заявила вице-спикер парламента Армении, руководитель армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян.
По ее словам,это первое подобное решение Комитета министров в отношении какой-либо страны.
«Дело касается незаконного суда над азербайджанским оппозиционером Ильгаром Мамедовым. С 2014 года Комитет министров, парламентская ассамблея неоднократно принимала решения и резолюции, призывая власти Азербайджана освободить Мамедова, однако и через 3 года после решения ЕСПЧ Мамедов продолжает оставаться в заключении», – написала Ованнисян на своей странице в Facebook.
Она отметила, что впервые намерения о применении этой беспрецедентной меры воздействия на Азербайджан были озвучены осенью.
«Азербайджан был предупрежден, что если до 29-го ноября не исполнит решение ЕСПЧ, в Большой Палате ЕСПЧ начнется расследование в его отношении, но власти предпочли озвучивание фальшивых обвинений исполнению решения ЕСПЧ»,- заключила Ованнисян.
Мамедов был арестован в 2013 году и приговорен к 7 годам лишения свободы за политическую деятельность.