7 Դեկտեմբեր 2017 - 08:28 AMT
Վրաստանում գողացել են Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու ռելսերը, որի հանդիսավոր բացումը տեղի ունեցավ 2017-ի հոկտեմբերի 30-ին: Դեպքը տեղի է ունեցել Ջավախքի Նինոծմինդա քաղաքից ոչ հեռու, Մարաբդա-Կարծախ տեղամասում: Գողությունը կատարվել է նոյեմբերի 21-ին, սակայն այդ մասին հայտնի է դարձել միայն դեկտեմբերի 6-ին:
Գողության գործով Նինոծմինդայում 3 անձ է ձերբակալվել: Նրանք «Դեմիրիոլ սերվիզ» ընկերության աշխատակիցներ են: Այդ ընկերությանն են պատկանում Մարաբդա-Կարծախ հատվածի երկաթուղային ռելսերը, հայտնում է «Sputnik Գրուզիան» Վրաստանի ՆԳՆ կայքի վրա հղումով:
Գողացված ռելսերն առգրավվել են որպես իրեղեն ապացույց: Քրեական գործը հարուցվել է «նախնական պայմանավորվածությամբ մի խումբ անձանց կողմից կատարված գողություն» հոդվածով: Ձերբակալվածներին սպառնում է 4-7 տարվա ազատազրկում:
Հոկտեմբերի 30-ին Բաքվում տեղի ունեցավ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրավերով, ներկա էին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
800 կմ երկարություն ունեցող երկաթուղու մոտ 500 կմ-ն անցնում է Ադրբեջանի, 300 կմ-ն՝ Վրաստանի, 50 կմ-ն՝ Թուրքիայի տարածքով։Նախատեսվում է, որ սկզբնական փուլում երկաթուղին կտեղափոխի տարեկան 1 մլն ուղևոր և 6,5 մլն տոննա բեռ։ Հետագայում նախատեսվում է ծավալը հասցնել 15-17 մլն-ի։

7 Декабрь 2017 - 09:12 AMT
В Грузии задержали трех человек, обвиняемых в краже рельсов на участке Марабда-Карцахи железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Об этом сообщает МВД Грузии.
Преступление произошло на территории близ города Ниноцминда (регион Самцхе-Джавахети) 21 ноября, однако об этом стало известно лишь 7 декабря. Обвиняемых задержали в Ниноцминда, пишет Sputnik-Грузия.
Обвиняемые работали в компании «Демириол сервиз». Именно этой компании принадлежат железнодорожные рельсы на участке Марабда-Карцахи. Краденные рельсы изъяты в качестве вещественного доказательства. Уголовное дело возбуждено по статье «кража группой лиц по предварительному сговору», что карается лишением свободы на срок от 4 до 7 лет.
Железная дорога БТК, торжественное открытие которой состоялось 30 октября, построена на основании азербайджано-грузино-турецкого межгосударственного соглашения. Реализация проекта началась в 2008 году. В рамках проекта построилась железнодорожная линия от станции Ахалкалаки в Грузии до железнодорожной станции в городе Карс.
Общая протяженность БТК составляет 826 километров. С начала эксплуатации БТК на первом этапе предполагается перевозить один миллион пассажиров и 6,5 миллиона тонн грузов, на втором этапе объем грузоперевозок может достигнуть 17 миллионов тонн и двух миллионов пассажиров в год.