Գերմանական փոքր Ալվինե գյուղն աճուրդում վաճառվել է 140.000 եվրոյով անհայտ անձի: Մոտավորապաես նույն գնով կարելի է բնակարան գնել Երևանի կենտրոնում:
Գնորդը, որը վերջնական գումարն առաջարկել է հեռախոսով, իր գնումով «ցանկացել է ինչ-որ լավ բան անել», հայտարարել է Մատիաս Կնակեն՝ վաճառքով զբաղվող աճուրդի տան նախագահը:
Ալվինեում, որը Գերմանիայի մայրաքաղաքից մոտ 140 կմ հեռավորության վրա է, մոտ 20 բնակիչ կա, հիմնականում՝ թոշակառուներ: Տները գյուղում մասամբ քանդված են, մի մասն էլ վերանորոգման կարիք ունի: Գնորդի մասին հայտնի է, որ նա ապրում է Բեռլինում: Առաջիկայում նա մտադիր է հանդիպել Ալվինեի ղեկավարի հետ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես ասել է Կնակեն, գնորդի որոնումը բարդ խնդիր էր աճուրդի տան համար: Մի շարք պոտենցիալ գնորդներ գյուղ այցելելուց հետո հրաժարվել են գործարքից, քանի որ միջոցներ չեն ունեցել տների վերանորոգման համար: Անհայտ գործարարը գնման միակ հավակնորդն էր:
Մինչև Գերմանիայի միավորումը, Ալվինեն դասվում էր հարևան ածխի ֆաբրիկային: Սակայն շուտով ֆաբրիկան փակվեց և երիտասարդները հեռացան գյուղից: 2000-ին 2 եղբայր գնել էր գյուղը 1 մարկ սիմվոլիկ գումարով, սակայն գյուղի ավերումը շարունակվեց: Եղբայրներից մեկի մահից հետո, մյուս եղբայրը վաճառքի հանեց գյուղը: Մեկնարկային գինը 125.000 եվրո էր:

11 Декабрь 2017 - 07:33 AMT
Небольшая немецкая деревня Альвине, которая находится в федеральной земле Бранденбург, была продана на аукционе анонимному лицу за 140 тысяч евро. Примерно столько стоят квартиры в центре Еревана.
Покупатель, который предложил итоговую сумму по телефону, своей покупкой «хотел сделать что-то хорошее», заявил Маттиас Кнаке, председатель аукционного дома, занимавшегося продажей.
В Альвине, которая находится примерно в 140 километрах от немецкой столицы, живет около 20 человек, преимущественно пенсионеры. Здания в деревне частично разрушены, частично требуют ремонта. О покупателе известно, что он живет в Берлине. В скором времени он намерен встретиться с бургомистром Альвине, пишет Deutsche Welle.
Как сообщил Маттиас Кнаке, поиск покупателя стал сложной задачей для аукционного дома. Ряд потенциальных покупателей после посещения деревни отказались от сделки, так как у них не было средств на ремонт зданий. Анонимный бизнесмен был единственным претендентом на покупку.
До объединения Германии Альвине относилась к находящейся по соседству угольной фабрике. Однако вскоре после объединения страны фабрика закрылась, а молодежь покинула деревню. В 2000 году деревню приобрели два брата за символическую цену в одну марку, однако разрушение деревни продолжилось. После смерти одного из братьев другой выставил деревню на продажу. Стартовая цена составила 125 000 евро.