11 Դեկտեմբեր 2017 - 10:30 AMT
ՌԴ մարզիկները մեծամասամբ համաձայն են հանդես գալ 2018-ին Փհենչհանում կայանալիք Օլիմպիադայում չեզոք դրոշի տակ: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ Օլիմպիական կոմիտեի մարզիկների հանձնաժողովի ղեկավար Սոֆյա Վելիկայան:
«Խոսել ենք ձմռային մարզաձևերի բոլոր մարզիկների հետ: Մեծամասնությունը ցանկանում է մասնակցել Օլիմպիադային, հանձնաժողովն էլ սատարել է մարզիկներին: Խնդրում են ՌԴ հանրությանը հարգանքով և ըմբռնումով ընկալել նրանց որոշումը»,-ասել է Վելիկայան, հայտնում է«Ինտերֆաքսը»:
Բացի այդ, ՌԴ-ն կխնդրի ՄՕԿ-ին վերանայել որոշ մարզիկների ցմահ որակազրկման մասին որոշումը, հակառակ դեպքում կստեղծվի մի իրավիճակ, երբ «Խաղերի կհրավիրեն հավաքականի 5-րդ և 6-րդ համարներին, իսկ առաջատարները չեն լինի»:
Մոսկվայի պաշտոնական որոշումը կհրապարակվի դեկտեմբերի 12-ին:
Դեկտեմբերի 5-ին Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն զրկել էր Ռուսաստանի հավաքականին 2018-ին Հարավային Կորեայում կայանալիք Օլիմպիադային մասնակցելու իրավունքից: Որոշումը կայացվել է հատուկ հանձնաժողովների եզրակացությունների հիման վրա, որոնք հաստատել են «Սոչիի Օլիմպիադայի ժամանակ խթանիչների հետ կապված սիստեմատիկ գործողությունները»:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ առաջարկում են Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին թույլ տալ Ռուսաստանի օլիմպիական հավաքականի դոպինգ չընդունած մարզիկներին հանդես գալ երկրի դրոշի ներքո:

Большинство спортсменов РФ выразили желание участвовать в Олимпийских играх 2018 года в Пхенчхане, несмотря на статус – под нейтральным флагом. Об этом сообщила глава комиссии спортсменов Олимпийского комитета России Софья Великая.
«Переговорили со всеми спортсменами из всех зимних видов спорта. Большинство российских спортсменов хотят участвовать в Олимпиаде, комиссия спортсменов их поддержала. Прошу отнестись российскую общественность с уважением и пониманием к решению», – сказала Великая, пишет «Интерфакс».
Помимо этого Россия попросит Международный олимпийский комитет (МОК) пересмотреть решения о пожизненной дисквалификации некоторых спортсменов, иначе сложится ситуация, «когда на Игры пригласят только пятые и шестые номера сборной, а лидеров нет».
Официальное решение Москвы по поводу выступления россиян на Играх-2018 будет оглашено 12 декабря.
5 декабря МОК объявил о дисквалификации ОКР и приглашении на Игры-2018 только чистых российских спортсменов под олимпийским флагом.Российские спортсмены, которых не обвинили в использовании допинга, смогут выступить на Играх только под нейтральным флагом. МОК возьмет на себя расходы на участие российских спортсменов в Олимпиаде 2018.
Национальный олимпийский комитет Армении и Министерство спорта и по делам молодежи выступили с совместным заявлением в связи с решением Международного олимпийского комитета (МОК) запретить олимпийской сборной Российской Федерации участвовать в предстоящих в южнокорейском городе Пхенчхане зимних Олимпийских играх 2018 года и предложили позволить не употреблявшим допинг российским спортсменам выступить под своим флагом.