ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որը դեկտեմբերի 11-ի վաղ առավոտյան ժամանել է Սիրիայի Հմեյմիմում գտնվող ռուսական ռազմակայան, հրամայել է սկսել ՌԴ զորքերի խմբավորման դուրսբերումը Սիրիայից:
Նա հանձնարարել է ՌԴ ՊՆ ղեկավարին և Գլխավոր շտաբի պետին վերադարձնել Ռուսաստան ռազմական զորակազմի զգալի մասը:
Ըստ նրա, ավելի քան 2 տարում ռուսական ԶՈւ սիրիական բանակի հետ համատեղ «ջախջախել են միջազգային ահաբեկիչների առավել մարտունակ խմբավորումը»: Նա հավելել է, որ ՌԴ զինվորականները փայլուն են կատարել դրված առաջադրանքը՝ դրսևորելով քաջություն, հերոսություն և պրոֆեսիոնալիզմ, և վերադառնում են հաղթանակով:
«Հայրենիքը ձեզ է սպասում: Բարի ճանապարհ: Շնորհակալ եմ ծառայության համար»,-ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով զինծառայողների առջև:
Ռուսական զորքերը տեղակայվել են Սիրիայում 2015-ին: 2015-ի սեպտեմբերի 30-ին Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատը՝ Դաշնային խորհուրդը, միաձայն հավանություն էր տվել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկին՝ ռուսական զինուժն արտերկրում օգտագործելու վերաբերյալ:

11 Декабрь 2017 - 10:58 AMT
Президент России Владимир Путин 11 декабря отправился на авиабазу в Хмеймиме в Сирии, где приказал начать вывод российской военной группировки из Сирии в пункты постоянной дислокации на территории РФ.
По его словам, решение о возвращении в Россию коснется значительной части военной группировки. Путин отметил, что за два с небольшим года российские ВС вместе с сирийской армией «разгромили наиболее боеспособную группировку международных террористов».
Президент добавил, что российские военные блестяще выполнили свою задачу, проявили мужество, героизм и профессионализм и возвращаются к своим близким с победой.
«Родина ждет вас, друзья. В добрый путь. Благодарю вас за службу», — сказал российский лидер.
В 2015 году Россия по просьбе Дамаска начала антитеррористическую операцию в Сирии. В марте 2016 года большую часть группировки ВКС вывели в связи с успешным выполнением задач. При этом в стране по-прежнему работают авиабаза «Хмеймим» и пункт обеспечения ВМФ в Тартусе, а также российский Центр по примирению.