ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրություն է ստորագրել տիեզերքի ոլորտում քաղաքականության մասին, որով նախատեսվում է մարդ ուղարկել Լուսին և Մարս: Այդ մասին հայտնում է NASA-ի կայքը:
Վերոնշյալ կարգադրությամբ ԱՄՆ ազգային տիեզերական գործակալությունը պետք է գլխավորի հետազոտությունների նորարար ու կայուն ծրագիրը կոմերցիոն և միջազգային գործընկերների հետ՝ ապահովելու համար մարդու էքսպանսիան Արեգակնային համակարգով և նոր գիտելիքներ ու հնարավորություններ Երկիր բերելու համար:
Նախագահը հայտարարել է, որ «սա ամերիկացի աստղագնացներին Լուսին վերադարձնելու առաջին քայլն է 1972-ից հետո: Այս անգամ մենք ոչ միայն մեր դրոշը կբարձրացնենք այնտեղ և մեր հետքերը կթողնենք, այլ հիմք կստեղծենք դեպի Մարս հնարավոր առաքելության համար և, հնարավոր է, մի օր, դեպի բազում այլ աշխարհներ»,-գրում է Lenta.ru-ն:
Փաստաթղթի ստորագրման արարողության ժամանակ Սպիտակ տանը տեղադրվել էր Լուսնից բերված մի քար՝ որպես հիշեցում ԱՄՆ հաջողությունների մասին: Այդ նմուշը վերցվել էր «Ապոլլոն-17» առաքելության կողմից 1972-ի դեկտեմբերի 11-ին, որը մարդու 6-րդ և վերջին վայրէջքն էր Լուսնի վրա: Աստղագնացները Լուսնի մակերեսին 3 օր անցկացրեցին, որից 22 ժամը՝ տիեզերանավից դուրս:

Президент США Дональд Трамп подписал директиву о политике в сфере космоса, предусматривающую отправку человека на Луну и Марс. Об этом сообщается на сайте Национального аэрокосмического агентства NASA.
Данным постановлением NASA должно возглавить инновационную и устойчивую программу исследований с коммерческими и международными партнерами, чтобы обеспечить человеческую экспансию через Солнечную систему и вернуть на Землю новые знания и возможности. Президент заявил, что «это первый шаг в возвращении американских астронавтов на Луну впервые с 1972 года. На этот раз мы не только поставим наш флаг и оставим наши следы — мы создадим основу для возможной миссии на Марс и, возможно, когда-нибудь, ко многим другим мирам», пишет Lenta.ru.
На церемонию подписания в Белый дом доставили камень с поверхности спутника Земли в качестве напоминания об американских успехах. Данный образец был взят миссией «Аполлона-17» — шестой и последней высадкой людей на Луну, состоявшейся 11 декабря 1972 года. Астронавты провели на поверхности Луны около трех суток, из которых 22 часа — вне корабля.