Facebook-ի նախկին գործադիր տնօրեն Չամատ Պաիհապիտյան, որը պատասխանատու էր օգտատերերի քանակի աճի համար, ներողություն է խնդրել այն բանի համար, որ աշխատել է մի ընկերությունում, որը «հսկայական վնաս է հասցնում հանրությանը»: Սթենֆորդի բիզնեսի բարձրագույն դպրոցում իր ելույթի ժամանակ նա խոստովանել է, որ իրեն մեղավոր է զգում սոցցանցի զարգացմանը նպաստելու համար:
«Կարծում եմ, մենք գործիքներ ենք ստեղծել, որոնք խզում են հանրության բուն սոցիալական կառուցվածքը: Դա իրոք գլոբալ խնդիր է՝ հետադարձ կապի բոլոր այդ կարճ սեանսները խախտում են այն սկզբունքները, թե ինչպես պետք է մարդիկ գործակցեն: Այդ ամենը միտումնավոր չի արվել: Դուք չեք գիտակցում, բայց դուք ծրագրավորված եք: Պատկերացրեք, որ վատ տղաները կարող են հսկայական քանակի մարդկանց մանիպուլացիայի ենթարկել: Սա շատ վատ իրավիճակ է»,-ասել է Չամատ Պաիհապիտյան, գրում է Bird in Flight-ը:
Նա նաև խորհուրդ է տվել բոլորին նվազագույնի հասցնել Facebook-ի կիրառումը՝ հավելելով, որ նույնիսկ իր երեխաներին է արգելում օգտվել «այդ գարշանքից»:
«Դուք պետք է որոշեք, թե որքանով եք անկախ ինտելեկտուալ տեսակետից»,-ասել է նա:
Հետաքրքիր է, որ Չամատ Պաիհապիտյան սոցցանցի առաջին աշխատակիցը չէ, որ նման հայտարարություն է արել: Նախկինում Facebook-ի մասին քննադատաբար է խոսել սոցցանցի համահիմնադիր Շոն Փարքերը և նախկին մենեջեր Անտոնիո Գարսիա-Մարտինեսը, որը մեղադրել է սոցցանցի ղեկավարությանը ստի մեջ:

13 Декабрь 2017 - 07:35 AMT
Бывший исполнительный директор Facebook Чамат Паихапитья, отвечавший за рост количества пользователей, извинился за то, что работал в компании, которая «наносит огромный вред обществу». В ходе своего выступления в Стэнфордской высшей школе бизнеса он признался, что испытывает чувство вины за то, что помогал развитию соцсети.
«Я думаю, что мы создали инструменты, которые разрывают саму социальную структуру общества. Это по-настоящему глобальная проблема: все эти короткие сеансы обратной связи рушат принципы того, как люди должны взаимодействовать. Все это получилось непреднамеренно. Вы этого не осознаете, но вы запрограммированы. Представьте, что плохие ребята имеют возможность манипулировать огромным количеством людей. Это очень плохое положение вещей», — отметил Паихапитья, пишет Bird in Flight.
Он также посоветовал всем минимизировать использование Facebook, добавив, что запрещает пользоваться «этим дерьмом» даже своим детям.
«Вам нужно решить, насколько вы интеллектуально независимы», — заявил он.
Интересно, что Паихапитья — не первый экс-сотрудник Facebook, делающий подобные заявления. Критику в адрес соцсети ранее высказывали ее сооснователь Шон Паркер и бывший менеджер по продуктам Антонио Гарсия-Мартинез, обвинивший руководство Facebook во лжи.