14 Դեկտեմբեր 2017 - 08:11 AMT
Վրաստանի նախկին նախագահ և Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին ուկրաինական «24 ալիքի» եթերում հայտարարել է Օդեսայի քաղաքապետ դառնալու ցանկության մասին։
«Ես ուզում եմ գնալ և դառնալ Օդեսայի քաղաքապետ։ Չեմ կատակում, իսկապես։ Ես շատ եմ ցանկանում բարձրացնել Օդեսան։ Բայց դա կարելի է անել՝ միայն փոխելով խաղի բոլոր կանոնները»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ պատրաստ է Օդեսա մեկնել, եթե լավ վարչապետ լինի և երբ որ ավարտի իր գործունեությունն այդ պաշտոնում: Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ իր թիմի ունեցած պլանի համաձայն՝ հնարավոր է 70 օրում բարեփոխել Ուկրաինան, իսկ պետական ապարատը կրճատել երկու երրորդով, գրում է Lenta.ru-ն:
Դեկտեմբերի 12-ին Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ ցանկանում է գլխավորել Ուկրաինայի կառավարությունը, և ոչ մի դեպքում նախագահի պաշտոնի համար չի առաջադրվելու:
Սահակաշվիլին կրկին հավաստիացրել է, որ նախագահ դառնալու հավակնություններ չունի։«Ես չեմ կարող Ուկրաինայի նախագահ լինել, չեմ ուզում երկարաժամկետ մնալ ուկրաինական քաղաքական դաշտում, չեմ ուզում նորից այդ ամենի մեջ թաթախվել: Ես ուզում եմ մնեծ բեկում տեսնել դեպի լավը: Հետո կմնայի Ուկրաինայում որպես շարքային քաղաքացի»,-ասել է նա:

14 Декабрь 2017 - 07:21 AMT
Бывший президент Грузии и экс-губернатор Одесской области Михаил Саакашвили в эфире украинского «24 канала» заявил о желании стать мэром Одессы.
«Я хочу поехать и стать мэром Одессы. Я не шучу, реально. Я очень хочу поднять Одессу. Но Одессу можно поднять, только изменив все правила игры», — сказал он.
При этом он указал, что готов отправиться в Одессу в том случае, если станет хорошим премьер-министром и после того, как завершит деятельность на этом посту. Политик заявил о наличии у его команды плана, согласно которому Украину можно реформировать за 70 дней, а государственный аппарат сократить на две трети, пишет Lenta.ru.
При этом он вновь заявил об отсутствии президентских амбиций. «Я не могу быть президентом по определению. И я не могу долгосрочно быть в украинской политике по определению, потому что я не хочу опять влазить в эту рутину. Мне нужны большие прорывы к лучшему. Потом я бы остался на Украине как обычный гражданин», — рассказал Саакашвили.
12 декабря Саакашвили рассказал о желании возглавить правительство Украины. «Я готов взять ответственность за нормальное правительство Украины», — заявил политик. При этом он отметил, что «ни под каким соусом» не будет баллотироваться в президенты страны.