18 Դեկտեմբեր 2017 - 09:57 AMT
Պետք է գիտակցել, որ ունենք գեղեցիկ մի երկիր, որը պետք է զարգացնել, այլապես Հայաստանը մի օր կարող է անհետանալ այնպես, ինչպես որոշ հին քաղաքակրթություններ, իսկ դրա պատասխանատվությունը կկրեն Հայաստանի ղեկավարները: Այդ մասին հայտարարել է ֆրանսահայ երգիչ, երգահան Շառլ Ազնավուրը ֆրանսիական Nouvelles d’Armenie պարբերականին այս ամիս տված հարցազրույցում:
«Երբ մեկը երկու ձու է գողանում, նրան բանտարկում են, մինչդեռ այն մարդիկ, որոնք միլիոններ են գողանում, մնում են անպատիժ»-, հավելել է երգահանը՝ դա անընդունելի համարելով, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Շանսոնյեի խոսքով, ինքն այս թեմայի շուրջ խոսել է Հայաստանի ղեկավարների հետ․ «Ես նրանց չեմ խնայում: Ասում եմ այն, ինչ որ մտածում եմ»:
Ազնավուրը նշել է, որ իր գործունեությամբ ջանում է անել այնպես, որ Հայաստանն ունենա շատ բարեկամներ․ «Ես կոչ եմ անում մարդկանց ներդրումներ կատարել Հայաստանում, նվիրվել Հայաստանին»:
Ըստ նրա Հայաստանն այժմ շատ վատ ուղու վրա չէ, առաջ է գնում, որոշ բաներ լավ են, գլխավոր խոչընդոտը՝ կոմունիստական հասարակարգի թողած դրոշմն է, որից ամբողջապես ազատվելու համար դեռ մի քիչ ճանապարհ պետք է անցնել:
Շանսոնյեն անդրադարձել է նաև «Շառլ Ազնավուր» հիմնադրամին, որը փոխարինում է 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո ստեղծված «Ազնավուրը Հայաստանի համար» միությանը: Ազնավուրը նշել է, որ հիմնադրամը շարունակում է նախորդի մարդասիրական գործունեությունը՝ տուն ու տանիքից զուրկ մարդկանց օգնելու համար, բայց նաև մշակութային գործունեություն է ծավալելու:
Նույն հարցազրույցում Ազնավուրն անդրադարձել է նաև Ֆրանսիայի նախկին և ներկա նախագահներին՝ Ֆրանսուա Օլանդին և Էմանյուել Մակրոնին: «Պետք է դեռ թողնել, որ նա աշխատի, պետք է վստահություն ցուցաբերել նրա հանդեպ», – ասել է Ազնավուրը՝ հավելելով, որ ինքը մտադիր է Հայաստան հրավիրել Մակրոնին: «Մի հրավեր, որը պետք է նախապատրաստել այնպես, որ այն օգտակար հանդիսանա Հայաստանի համար»,-հավելել է նա:
Ֆրանսահայ երգիչը շարունակում է համերգներով հանդես գալ: Փարիզի ամենամեծ համերգասրահում նրա վերջին մենահամերգին մամուլը բազմաթիվ գրախոսականներով է արձագանքել՝ Ազնավուրին որակելով իբրև «ֆրանսիական երգի վերջին մեծը», ավելին՝ «ֆրանսիական երգի վերջին հսկան»:Ազնավուրը Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներում համերգներով հանդես կգա հունվարի 20-ից մինչև փետրվարի 6-ը:

Легендарный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур раскритиковал власти Армении.
«Мы должны понять, что у нас есть прекрасная страна для развития, иначе однажды она может исчезнуть как некоторые древние цивилизации. И ответственность за это будут нести руководители Армении», – сказал Азнавур в интервью изданию Nouvelles d’Armenie.
По словам всемирно известного шансонье, он говорил с руководителями Армении по этой теме: «Я их не щажу. Я говорю то, что думаю».
«В то время, как одного сажают за то, что он украл два яйца, на свободе остаются те, кто украл миллионы. Они остаются безнаказанными. Это неприемлемо и ненормально», — сказал Азнавур, пишет Радио Свобода.
Азнавур отметил, что своей работой он пытается сделать так, чтобы у Армении было много друзей: «Я призываю людей инвестировать в Армению, посвятить себя Армении».
По его словам, курс Армении сейчас неплохой, она продвигается вперед, некоторые вещи хороши, но главное препятствие – это клеймо коммунистического строя, для полного избавления от которого еще предстоит пройти немного пути.
Шансонье также затронул тему фонда Шарля Азнавура, который заменяет Союз «Азнавур для Армении», созданный после разрушительного землетрясения 1988 года. Азнавур отметил, что его фонд продолжает осуществлять предыдущие гуманитарные программы для помощи людям, оставшимся без крова, но также будет заниматься культурной деятельностью.
В том же интервью Азнавур также говорил о бывшем и нынешнем президентах Франции, Франсуа Олланде и Эмманюэле Макроне.
«Мы должны еще дать ему возможность поработать, должны продемонстрировать к нему доверие», – сказал Азнавур, добавив, что намерен пригласить Макрона в Армению.
«Нужно подготовить это приглашение таким образом, чтобы оно было полезно для Армении», – отметил он.
93-летний Шарль Азнавур продолжает давать концерты. Его сольный концерт состоялся ранее в крупнейшем концертном зале Парижа. Азнавур даст концерты в ряде городов Франции с 20 января по 6 февраля.