ԱՄՆ-ն վետո է դրել Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին ՄԱԿ բանաձևի վրա, որով մերժվում էր ԱՄՆ նախագահ Թրամփի կողմից Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու փաստը: Եգիպտոսի առաջարկած փաստաթղթի վերաբերյալ քվեարկությունը կայացել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստում դեկտեմբերի 18-ին:
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին բանաձևի քննարկումն ԱԽ-ում վիրավորանք է անվանել, որը «անհնար է մոռանալ»: Որպես Իսրայելի մայրաքաղաք Երուսաղեմը ճանաչելը եղել է ԱՄՆ ինքնիշխան որոշումը, որը «լիովին համապատասխանում է» նախկինում ընդունված ՄԱԿ բանաձևերին, ասել է Հեյլին: ԱԽ մյուս 14 անդամը հավանություն է տվել փաստաթղթին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բանաձևով առաջարկվում էր իրավաբանորեն անվավեր ճանաչել բոլոր այն որոշումները, որոնք փոխում են Երուսաղեմի կարգավիճակը: Բացի այդ, խորն ափսոսանք է հայտնվում Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին «վերջին որոշման» կապակցությամբ: Սակայն, Թրամփի որոշումն առանձին չի հիշատակվել:
Թրամփի գործողություններն անկարգությունների ալիք բարձրացրեցին Երուսաղեմում և Պաղեստինի տարածքում: Դեկտեմբերի 13-ին Թուրքիայի նախագահն Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտահերթ գագաթնաժողով հրավիրեց, որտեղ Արևելյան Երուսաղեմը հռչակվեց Պաղեստինի մայրաքաղաք:Երուսաղեմի կարգավիճակը պաղեստինա-իսրայելյան հակամարտության անկյունաքարերից է: Իսրայելը Երուսաղեմի արևելյան և արևմտյան մասերը համարում է «անբաժան մայրաքաղաք», իսկ պաղեստինցիներն Արևելյան Երուսաղեմը համարում են իրենց ապագա պետության մայրաքաղաքը:

19 Декабрь 2017 - 07:56 AMT
США наложили вето на резолюцию ООН, фактически отвергающую решение американского президента Дональда Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля. Голосование по документу, проект которого ранее предложил Египет, состоялось на заседании Совета Безопасности ООН 18 декабря.
Постоянный представитель США при ООН Никки Хейли назвала обсуждение резолюции в Совбезе оскорблением, которое «нельзя забыть». Признание Иерусалима столицей Израиля было суверенным решением США, которое «полностью соответствует» принятым ранее резолюциям ООН, подчеркнула Хейли. Остальные 14 членов Совбеза поддержали документ, пишет Deutsche Welle.
В резолюции предложено признать юридически недействительными все решения, которые изменяют статус Иерусалима. Помимо этого выражено глубокое сожаление в связи с «последними решениями» о статусе Иерусалима. При этом решение Трампа отдельно не упоминается.
В начале декабря Трамп объявил, что США признали Иерусалим столицей Израиля, и пообещал перенести туда посольство из Тель-Авива. Статус Иерусалима является одним из краеугольных камней израильско-палестинского конфликта. Израиль называет восточную и западную часть города «вечной неделимой столицей», а палестинцы считают Восточный Иерусалим столицей их будущего государства.