Շատ վաստակող մարդիկ դրական զգացմունքներ են ունենում՝ հենց իրենց անձի հետ կապված: Իսկ ով ավելի քիչ է վաստակում, ուրախանում է հարաբերություններով և այլոց հետ շփվելու հնարավորությամբ: Այսպիսի եզրակացության են եկել ԱՄՆ հոգեբանների ասոցիացիայի գիտնականները:
Հետազոտությունը հրապարակվել է Emotion ամսագրում:
Էքսպերիմենտից առաջ հեղինակներին հետաքրքրել է, թե իրոք հարստությունն ազդում է երջանկության, ոչ թե դրա առանձին բաղադրիչների վրա:
Գիտնականները 1519 մարդ են հարցման ենթարկել՝ հարցնելով վաստակի չափի և հակվածությանը զվարճանքներին, կարեկցանքին, գոհունակությանը, ոգեշնչմանը, սիրուն և հպարտությանը: Համարվում է, որ հենց այս զգացմունքներն են երջանկության բաղադրիչները, գրում է Republic-ը:
Սոցիալ-տնտեսական հատվածի վերին շեմում գտնվողներն ասել են, թե մեծապես հակված են սեփական անձի հետ կապված զգացողություններին, առաջին հերթին դա գոհունակությունն է և հպարտությունը: Իսկ նրանք, ովքեր սոցիալ-տնտեսական առումով ստորին օղակներում են, խոստովանել են, որ էմոցիաներ են ունենում այլ մարդկանց հետ կապված: Ցածր եկամուտով մարդիկ բարձր են գնահատում շրջապատող աշխարհի գեղեցկությունը:
«Այս արդյունքները վկայում են, որ ունեցվածքը կապված չէ երջանկության հետ»,-ասել է հեղինակներից մեկը՝ դոկտոր Փոլ Փիֆը: Նա հավելել է, որ հարուստները վայելում են իրենց կարգավիճակն ու անձնական նվաճումները, իսկ փոքր եկամուտով մարդիկ ավելի շատ են երջանկություն գտնում հարաբերություններում կամ մերձավորների մասին հոգ տանելու մեջ:
Փիֆը կարծում է, որ տարբերությունները կարող են կապված լինել բարձր եկամւոտով մարդկանց անկախության և ինքնաբավության ձգտման հետ: Իսկ ում եկամուտն ավելի փոքր է, աշխատում են կապեր ստեղծել այլ մարդկանց հետ՝ հետո նրանց աջակցությունը ստանալու համար:

Люди, которые много зарабатывают, испытывают позитивные эмоции, сосредоточенные на них же самих. Те, кто зарабатывает меньше, рады отношениям и возможности общаться с другими. К такому выводу пришли ученые из Американской психологической ассоциации.
Их работа опубликована в журнале Emotion.
Перед проведением эксперимента его авторы задались вопросом, действительно ли богатство влияет на общее счастье, а не на его отдельные составляющие.
Ученые опросили 1519 человек, среди вопросов была величина заработка, склонность к следующим чувствам: развлечение, благоговение, сострадание, удовлетворение, энтузиазм, любовь и гордость. Считается, что именно эти эмоции составляют ядро счастья, пишет Republic.
Участники опроса, которые были на вершине социально-экономического спектра, сказали, что у них большая склонность испытывать эмоции, сфокусированные на себе. В первую очередь это удовлетворение и гордость. Те, кто были на дне спектра, признались, что испытывают эмоции, сфокусированные на других людях. Люди с низким доходом говорили, что отмечают больше красоты мира вокруг себя.
«Эти результаты показывают, что достаток не связан со счастьем», – объяснил один из авторов исследования доктор Пол Пифф. Он добавил, что богатые люди наслаждаются своим статусом и личными достижениями, а те, у кого доход меньше, находят больше счастья в отношениях и способности заботиться о ближних.
Пифф считает, что различия могут быть связаны со стремлением людей с высоким доходом к независимости и самодостаточности. В то время как те, у кого доход ниже, стараются формировать взаимосвязи с другими людьми, чтобы потом рассчитывать на их поддержку.