21 Դեկտեմբեր 2017 - 14:29 AMT
Ամերիկյան System of A Down (SOAD) ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը Rolling Stone ամսագրին տված հարցազրուցում ասել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Բնաջնջման մտադրություն» ֆիլմի համար երաժշտություն գրելիս ամենաբարդը ցեղասպանությունը ժխտողի խոսքը լսելն էր:
«Բնաջնջման մտադրություն»-ը Հայոց ցեղասպանության ժխտման մասին անհավանական վավերագրական ֆիլմ է: Այն շատ հոգեհարազատ էր ընտանիքիս: Տատս ու պապս ցեղասպանությունը վերապրածներ են, և ես իմ ամբողջ կարիերայի ընթացքում խոսել եմ ցեղասպանության և ներկայի միջև կապի մասին: Ֆիլմի համար երաժշտություն գրելը բարդ էր: Ես այդ գործի մեջ շատ զգացմունքներ եմ դրել, և Ջոն (Ջո Բեռլինգեր՝ «Բնաջնջման մտադրություն» ֆիլմի ռեժիսոր-խմբ.) շատ երջանիկ էր, որ կարողացել եմ երաժշտության միջոցով փոխանցել այն ամենը, ինչ կատարվում էր ֆիլմում: Ջոն վավերագրական ֆիլմի վարպետ է ու միշտ ներառում է իրարամերժ կարծիքներ: Նա ֆիլմում ներառել է ցեղասպանությունը ժխտողի խոսքն, ու դա սարսափելի էր»,- նշել է Թանկյանը:
Ռոք երաժիշտը խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող մեկ այլ՝ «Խոստումը» ֆիլմի մասին: Ըստ նրա՝ ֆիլմի ամենաազդեցիկ պահն այն է, երբ հոլիվուդյան դերասան Քրիստիան Բեյլի մարմնավորած հերոսը մտնում է հյուրանոց և հայտարարում, որ «նրանք սպանում են տղամարդկանց, կանանց ու երեխաներին աքսորում անապատ»:
«Այս պահը ընդամենը 15 վայրկյան է տևում ֆիլմում, բայց այն շատ հզոր է»,- ասել է Թանկյանը:
Նա պատմել է նաև, թե ինչպես է մտերմացել և աշխատել «Խոստումը»-ի սաունդթրեքի հեղինակ Քրիս Քորնելի հետ, ով ինքնասպանություն էր գործել 2017-ի ամռանը:

21 Декабрь 2017 - 15:30 AMT
Вокалист группы System of A Down, певец и автор песен Серж Танкян в интервью авторитетному изданию Rolling Stone рассказал о работенад музыкой к фильмам «Обещание» и «Намерение уничтожить», посвященным Геноциду армян. Певец отметил, что всю свою карьеру он говорил о необходимости знать о Геноциде армян.
«Намерение уничтожить» — это невероятный документальный фильм об отрицании Геноцида. Он очень близок моей семье. Мои дедушка и бабушка пережили Геноцид, и я всю свою карьеру говорил о необходимости знать о Геноциде армян и его связи с сегодняшним днем. Создавать музыку к фильму было сложно, я вложил в это дело много эмоций, и Джо (Джо Берлингер – режиссер фильма – ред.) был очень рад, что мне удалось посредством музыки передать все то, что происходило в фильме. Джо – мастер документального фильма, он всегда включает противоположные мнения. Он включил в фильм отрицание Геноцида, это ужасно, и я сказал Джо, меня тошнит от этих сцен. Это было нелегко», — рассказал Танкян.
Фронтмен System of A Down также рассказал о фильме «Обещание» и о том, как он сблизился с Крисом Корнеллом, автором главного саудтрека к фильму. Музыкант отметил, что давал ему советы, помогающие лучше понять тему Геноцида.
Ныне покойный гитарист, композитор и вокалист, фронтмен популярной группы Soundgarden Крис Корнелл номинирован на «Грэмми» за саундтрек к голливудскому фильму «Обещание» (The Promise) про Геноцид армян. Саундтрек к фильму представлен в номинации за лучшее рок-исполнение.