«Մանչեսթեր Յունայթեդի» և Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերը կարող է պորտուգալացի մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոյի հերթական սխալը դառնալ: Այդպիսի կարծիք է հայտնել գերմանացի փորձագետ Ռաֆայել Հոնիգշտեյնը Daily Star-ին:
Նա հիշեցրել է, որ ՄՅՈւ-ի մարզիչն իր կարիերայի ընթացքում բազմիցս է քննադատության ենթարկվել առաջնակարգ ֆուտբոլիստներին վաճառելու համար, որոնք հետո այլ ակումբներում գերազանց են իրենց դրսևորել: Մասնավորապես, խոսքը Մոհամմեդ Սալահի, Քևին դե Բրեյնեի և Ռոմելու Լուկակուի մասին է:
«Սալահն այժմ Պրեմիեր լիգայի լավագույն ռմբարկուն է, Դե Բրեյնեն կիսում է գոլերի լավագույն ասիստենտի կոչումը, իսկ Լուկակուն ակումբից դուրս տպավորիչ ելույթներից հետո 75 մլն ֆունտ ստեռլինգ արժեցավ Մոուրինյոյին»,-ասել է ֆուտբոլային ասպարեզի փորձագետը:
Ըստ նրա, նույնը կարող է տեղի ունենալ նաև Մխիթարյանի դեպքում: «Կարծում եմ, դա շատ հավանական է, քանի որ մենք տեսել ենք, թե ինչի է ընդունակ Հենրիխը «Շախտյորում», ինչպես նաև Դորտմունդում, որտեղ Մխիթարյանն ականավոր ֆուտբոլ է ցուցադրել»,-ասել է Հոնիգշտեյնը:
Փորձագետը կարծում է, որ եթե ՄՅՈւ-ն վաճառքի հանի Մխիթարյանին, ապա շատերը, հատկապես իտալական ակումբները, կցանկանան ձեռք բերել կիսապաշտպանին,:
Լոնդոնի «Տոտենհեմի» նախկին ֆուտբոլիստ և մարզիչ Թիմ Շերվուրդը կարծում է, որ «Մանչեսթեր Սիթիի» գլխավոր մարզիչ Խոսեպ Գվարդիոլան կցանկանար իր թիմի շարքերում տեսնել Մխիթարյանին: «Կարծում եմ, Մխիթարյանը ՄՅՈւ այն մի քանի խաղացողներից է, ում Գվարդիոլան կցանկանար հրավիրել «Մանչեսթեր Սիթի»: Անկասկած, նա համապատասխանում է Խոսեպի խաղային համակարգին՝ ստանալ գնդակը, շրջադարձ անել, շրջանցելով առաջ գնալ»,-ասել է Շերվուդը:
Դեկտեմբերի 20-ին Մխիթարյանը ՄՅՈւ կազմում 69-րդ րոպեին փոխարինել է հարձակվող Զլատան Իբրահիմովիչին «Բրիսթոլ Սիթիի» հետ խաղում, որտեղ «Մանչեսթեր Յունայթեդը» պարտվել է 1:2 հաշվով: Դրանից առաջ վերջին անգամ Մխիթարյանը խաղադաշտ էր դուրս եկել նոյեմբերի 25-ին՝ «Բրայթոնի» հետ խաղում: Լուրեր են շրջանառվում, որ այդ խաղից հետո Մխիթարյանը վիճաբանություն է ունեցել Մոուրինյոյի հետ:
ՄՅՈւ կազմում Մխիթարյանը 13 գոլի հեղինակ է դարձել 58 խաղում ՝բոլոր մրցաշարերում: Նրա պայմանագիրն ակումբի հետ սպառվում է 2020-ի ամռանը:

21 Декабрь 2017 - 13:43 AMT
Продажа полузащитника сборной Армении и «Манчестер Юнайтед» Генриха Мхитаряна может стать еще одной ошибкой главного тренера английского клуба Жозе Моуринью. Такое мнение выразил немецкий футбольный эксперт Рафаэль Хонигштейн.
Ранее Моуринью неоднократно подвергался критике за продажу игроков топ-класса, не давая им возможности полностью раскрыть свой потенциал в составе МЮ. Потом этим футболистам, в числе которых Мохамед Салах, Кевин де Брейн и Ромелу Лукаку, удавалось полностью раскрыться в других командах.Салах сейчас лучший бомбардир Премьер-Лиги, де Брейне делит звание лучшего ассистента по забиванию голов, а Лукаку обошелся Моуринью в 75 миллионов фунтов стерлингов.
По мнению Хонигштейна, Моуринью сейчас вновь совершает подобную ошибку с Мхитаряном, пишет Daily Star.
«Да, думаю, это очень вероятно, потому что мы видели, на что способен Мхитарян. Мы видели это в Шахтере, а также в Дортмунде, где Мхитарян играл в выдающийся футбол. В нем заинтересована вся Европа, я думаю, если выставить Мхитаряна на трансфер в январе, многие будут им заинтересованы, в особенности – Италия, где его рейтинг еще очень высок»,- отметил эксперт.
По его словам, агент Мхитаряна Мино Райола поможет футболисту.
«Это игрок (Мхитарян), который по какой-то причине не работает с Жозе Моуриньо, но это не значит, что он не будет работать довольно хорошо где-то еще»,- заключил эксперт.
20 декабря Мхитарян в составе «Манчестер Юнайтед» на 69-й минуте заменил шведского нападающего Златана Ибрагимовича в матче против «Бристоль Сити», а «Манчестер Юнайтед» уступил со счетом 1:2. Последний раз до этого Мхитарян выходил на поле 25 ноября в матче против «Брайтона». Сообщалось, что после того матча у полузащитника возник конфликт с главным тренером МЮ Жозе Моуринью.