Ինտենսիվ աշխարհաքաղաքական գործընթացները փոխում են ուժերի դասավորությունը տարբեր տարածաշրջաններում, տառացիորեն 2-3 տարում որոշ երկրների հաջողվել է լրջորեն ամրապնդել դիրքերը: Այդպիսի հայտարարություն է արել ուկրաինացի մեկնաբան, պատմաբան Եվգենի Սաֆարյանսը AnalitikaUA.net-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ փորձագետի, Հայաստանն այդպիսի երկրների թվում է: «Արտաքին քաղաքականության ասպարեզում ՀՀ դիրքերի ամրապնդմանը նպաստում է նաև ԵՄ հետ կնքած համաձայնագիրը, որի ստորագրմամբ սկսել է նոր հարթակ ձևավորվել Երևանի և Բրյուսելի միջև քաղաքական և տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու համար»,-ասել է Սաֆարյանսը:
Անդրադառնալով եվրոպական արժեքների թեմային՝ ուկրաինացի փորձագետը նշել է, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի եռօրյա այցը Հայաստան աշխարհում շատերին մատնանշեց այն երկրի դերը, որն առաջինն է քրիստոնեույթունը որպես պետական կրոն ընդունել և հանդիսանում է եվրոպական քաղաքակրթության անբաժան մասը:
«2018-ին դիրքերի ամրապնդումն էլ ավելի կշեշտվի, քանի որ Երևանն ընդունելու է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որին կմասնակցեն բազում պետությունների ղեկավարներ»,-հավելել է նա:
Մեկնաբանը նաև անդրադարձել է հայ-ուկրաիանական հարաբերություններին՝ նշելով, որ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումը չափազանց կարևոր է երկրների համար: Ըստ նրա, Ուկրաինայի և ՀՀ ընդհանուր շահերը ոչ միայն արժեքների ոլորտում են, այլ նաև տնտեսական հարաբերությունների, որի զարգացումը կապրապնդի քաղաքական գործակցությունը:

Интенсивные геополитические процессы меняют расстановку сил во многих регионах. Буквально за 2-3 года некоторым странам удалось серьезно укрепить свои позиции. Такое заявление сделал украинский обозреватель, историк Евгений Сафарянс в интервью AnalitikaUA.net.
По мнению эксперта, Армения среди стран, существенно продвинувших свои внешнеполитические позиции.
«Этому также, способствует и Соглашение Армения-ЕС, после подписания которого начался процесс формирования новой платформы для развития политического и экономического взаимодействия между Ереваном и Брюсселем», — сказал Сафарянс.
Обратившись к теме европейских ценностей, украинский эксперт отметил, что трехдневный визит Папы римского Франциска в Армению, многим в мире указал на роль страны, которая первой приняла христианство как государственную религию, и является неделимой частью европейской цивилизации.
«В 2018-м году укрепление позиций будет только подчеркиваться, ведь в Ереване состоится Саммит Франкофонии, на котором будут присутствовать главы многих государств», — добавил он.
Обозреватель также коснулся украинско-армянских отношений, отметив, что вопрос укрепления двусторонних отношений является крайне важным для обеих стран.
По его словам, общие интересы Украины и Армении не только в сфере ценностей, но и в экономических отношениях, развитие которых укрепит и политическое сотрудничество двух государств.