23 Դեկտեմբեր 2017 - 13:12 AMT
Գերմանիայում սերիալ է նկարահանվելու հայ, ադրբեջանցի և վրացի երեք ուսանողի մասին, որոնք պատահականորեն հայտնվել են բեռլինյան մեկ բնակարանում և ստիպված են ապրել ու սովորել միասին: Այս մասին գրում է BBC-ն:
Սերիալի հեղինակներից Օլիվեր Մյուսերի խոսքով՝ սցենարն արդեն պատրաստ է: Սերիալի նախնական անունը կլինի Dolma Diaries: Այն ընտրված է, հաշվի առնելով հայերի ու ադրբեջանցիների մշտական վեճը տոլմայի պատկանելության մասին։
Հումորային սերիալի առաջին եթերաշրջանը կտեղադրվի YouTube-ում 2018 թվականին:
«Վերնագրի ընտրության հարցում, բոլոր այն վեճերից՝ տարածքային, խոհանոցային, պատմական և այլն, որոնք ունեն հայերն ու ադրբեջանցիները, մենք որոշեցինք ընտրել հենց խոհանոցայինը», -ասում է Օլիվեր Մյուսերին:
2017-ի դեկտեմբերին տոլմայի պատրաստման բաղադրատոմսը նույնպես ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում: Կազմակերպությթւնն ընդգրկել էր ճաշատեսակի պատրաստման ադրբեջանական բաղադրատոմսը։

В Германии группа единомышленников запустила производство сериала о трех студентах из Армении, Азербайджана и Грузии, которые по стечению обстоятельств поселились в одной квартире в Берлине и вынуждены жить и учиться вместе.
Комедийный сериал станет доступен для зрителей уже в 2018 году, пишет BBC.
По словам одного из создателей сериала Оливера Мюсера, уже готов сценарий, а первый сезон сериала будет выложен на YouTube в 2018 году. Первая версия названия – Dolma Diaries.
«Среди всех тех вещей, из-за которых армяне и азербайджанцы противостоят друг другу – территория, история, еда, международное влияние – мы подумали, что именно еда – это то, что можно использовать для названия комедийного сериала»,- отметил он.
Ранее ЮНЕСКО включила в список нематериального культурного наследия представленный Азербайджаном рецепт приготовления толмы.