Ադրբեջանը դրամական փոխանցումներ իրականացնող չեխական MoneyPolo ընկերության գործունեությունը երկրում դադարեցնելու որոշում է ընդունել՝ Արցախում ծառայություններ մատուցելու պատճառով: Այս մասին ադրբեջանական «Ապուտնիկի» փոխանցմամբ, հայտնում է Ադրբեջանի ֆինանսական շուկաների վերահսկողության պալատը:
Պալատի հայտարարության մեջ ասվում է, որ 2011 թվականին հիմնադրված չեխական ընկերությունը «ապօրինաբար» դրամական փոխանցումներ է իրականացնում դեպի Արցախ, ինչը կարող է որպես «ահաբեկիչների» ֆինանսավորման միջոց օգտագործվել:
Ավելի վաղ Ադրբեջանը պատժամիջոցներ է կիրառել նաև Moneygram և Western Union ընկերությունների նկատմամբ՝ Արցախում դրամական փոխանցումների ծառայությունների մատուցման համար:

26 Декабрь 2017 - 08:48 AMT
Действие на территории Азербайджана системы денежных переводов MoneyPolo было прекращено. Соответствующее решение Палаты по надзору над финансовыми рынками АР опубликовано 25 декабря.
Действие MoneyPolo на территории Азербайджано прекратили из-за того, что компания осуществляет денжные переводы на территории Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), пишет Sputnik-Азербайджан.
В 2008 году подобная практика была применена Азербайджаном в отношении систем денежных переводов Western Union и MoneyGram. Тогда Western Union и Moneygram полностью приняли требования Национального банка Азербайджана о прекращении сотрудничества с Карабахом.