26 Դեկտեմբեր 2017 - 08:38 AMT
Դեկտեմբերի 25-ին Ադրբեջանում ձերբակալել են պաշտպանության նախկին նախարար Ռագիմ Գազիևին: Նրան բերման են ենթարկել ոստիկանության Նարիմանովի շրջանի վարչության 17-րդ բաժանմունք, գրում է contact.az-ը:
Ձերբակալության մասին հայտնել է նախկին նախարարի եղբայրը՝ Ռահաբ Գազիևը: «Ինձ զանգահարեցին 17-րդ բաժնից և ասացին, որ եղբայրս այնտեղ է պահվում»,-ասել է նա: Գազիևի ձերբակալության պատճառների մասին ոչինչ չեն ասել:
Իրավապաշտպանները, որոնք հավաքվել էին ոստիկանության բաժանմունքի մոտ, կարծում են, որ Ռագիմ Գազիևին կարող էին ձերբակալել նախօրեին youtube-ի Kanal-13 համացանցային հեռուստատեսության եթերում Իլհամ Ալիևի և նրա հոր՝ Հեյդար Ալիևի, հասցեին կոշտ քննադատության համար:
Իրավապահ մարմինները ոչ մի տեղեկություն չեն տրամադրում Գազիևի ձերբակալության մասին:
Ռագիմ Գազիևը եղել է Ժողովրդական ճակատի վարչության կազմում 1989-ին: 1992-ի մարտից մինչև 1993-ի փետրվարը Ռագիմ Գազիևը զբաղեցրել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը:

Бывший министр обороны Азербайджана Рагим Газиев был задержан днем 25 декабря в Баку. Он был доставлен в 17-ое отделение Наримановского районного управления полиции. Об этом сообщил его брат Рахаб Газиев.
«Сегодня (25 декабря) около 20.00 часов мне позвонили из 17-го отделения и сказали, что мой брат там содержится», – сказал Рахаб Газиев, пишет Contact.az.
Он прибыл в 17-ое отделение и там ему подтвердили содержание экс-министра в этом учреждении. Рахабу Газиеву посоветовали прийти 26 декабря в 10.00.
При этом ему не сообщили о причинах задержания Рагима Газиева. К отделению вместе с Рахабом Газиевым прибылa и группа правозащитников.
Они полагают, что Рагима Газиева могли задержать из-за резкой критики, высказанной им в интервью на канале в YouTube интернет-телевидения Kanal-13 в адрес президента Азербайджана Ильхама Алиева и его отца покойного президента Гейдара Алиева.
Правоохранительные органы никакой информации о задержании Рагима Газиева не предоставляют.
Рагим Газиев входил в правление Народного фронта, созданного в 1989 году. С марта 1992 по февраль 1993 г. Рагим Газиев занимал пост министра обороны Азербайджана.