26 Դեկտեմբեր 2017 - 13:02 AMT
Թուրքիան և Ուկրաինան տեսանելի ապագայում չեն անդամակցի Եվրամիությանը: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը:
«Ոչ Թուրքիային, ոչ Ուկրաինային առաջիկա տարիներին չեմ կարող պատկերացնել ԵՄ կազմում»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Funke-ի վրա հղումով:
Նախարարը հանդես է եկել «առավել սերտ համագործակցության այլընտրանքային ձևերի» որոնման օգտին: Ըստ նրա, այդպիսի հարաբերությունների օրինակ կարող է դառնալ գործարքը, որի նմանը Բրյուսելը փորձում էր կնքել Լոնդոնի հետ: «Եթե մենք կարողանանք խելամիտ համաձայնության գալ, որը կկարգավորի Եվրոպայի հետ հարաբերությունները Brexit-ից հետ, դա կարող է մոդել հանդիսանալ այլ երկրների համար՝ Ուկրաինայի կամ Թուրքիայի»,-ասել է Գաբրիելը:
Խոսելով Թուրքիայի հետ գործակցության մասին՝ նա չի բացառել, որ արդյունքում կարող է մաքսային միության ավելի սերտ գործակցության ձև գտնվել: «Սակայն, դա անհնար է, քանի դեռ իրավիճակը Թուրքիայում չի փոխվել»,-ասել է նա:
Վերջին շրջանում Գերմանիայի և Թուրքիայի հարաբերությունները վատթարացել են Թուրքիայում Գերմանիայի քաղաքացիների բազմաթիվ ձերբակալությունների պատճոռվ, որոնց թուրքերը կասկածում են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ գործակցության մեջ՝ հօգուտ ձախողված պետական հեղաշրջման փորձի: Ըստ Գերմանիայի ԱԳՆ-ի, ընդհանուր առմամբ Թուրքիայի կալանավայրերում ԳԴՀ ավելի քան 50 քաղաքացի կա:

26 Декабрь 2017 - 13:32 AMT
Турция и Украина в обозримом будущем не станут членами Евросоюза. Об этом заявил глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль.
«Я не могу представить в ближайшие годы ни Турцию, ни Украину в качестве члена ЕС», – сказал он, пишет ТАСС со ссылкой на Funke.
При этом министр выступил за поиск «альтернативных форм более тесного сотрудничества» с этими странами. По его мнению, примером таких отношений может стать сделка, подобная той, которую Брюссель пытается добиться с Лондоном.
«Если мы сможем прийти к разумному соглашению, которое будет регулировать отношения с Европой после Brexit, это могло бы стать моделью для других стран: для Украины или для Турции», – пояснил Габриэль.
Говоря о развитии сотрудничества с Турцией, он не исключил, что в итоге можно будет прийти к «более тесной форме таможенного союза». «Но это невозможно до тех пор, пока ситуация в Турции не изменится», – подчеркнул глава германского МИД.
Отношения Германии и Турции в последнее время омрачены многочисленными задержаниями немецких граждан, подозреваемых в связях с террористическими организациями и в попытке организации государственного переворота. По данным германского МИД, всего в Турции в местах лишения свободы содержатся более 50 граждан ФРГ.