28 Դեկտեմբեր 2017 - 08:20 AMT
ԱՄՆ Ուոլթեր Ռիդի Ազգային ռազմաբժշկական կենտրոնի գիտնականները նյութ են մշակել, որն արգելափակում է հերոինի ազդեցությունը: Այն արդեն փորձարկվել է կենդանիների վրա՝ լաբորատոր մկների և առնետների:
Հետազոտության արդյունքների մասին հոդվածը հրապարակվել է Journal of Medicinal Chemistry ամսագրում:
Օրգանիզմ մտնելով նոր նյութը ազատում է հակամարմինները, որոնք արգելակում են օպիոիդների մոլեկուլների առաջխաղացումը հեմատոէնցեֆալիկ պատնեշի միջով: Թմրամոլի համար դա նշանակում է, որ անկախ ստացած դոզայից նա չի զգում թմրանյութի հոգեակտիվ նյութերի ազդեցությունը:
Գիտնականները նշում են, որ նոր դեղամիջոցը կանխում է ոչ միայն հերոինի այլ այդ շարքի նաև այլ թմրամիջոցների ներթափանցումն ուղեղ: Փորձարկումներն ավարտելու համար գիտնականներին կպահանջվի մի քանի տարի, գրում է Lenta.ru-ն:
Դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ում թմրանյութերի չարաշահման հետևանքով 2016-ին 63,6 հազար մարդ է մահացել: Դա 21 տոկոսով ավելի է, քան 2015-ին: Օգոստոսին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարեց, որ օպիոդիային կախվածությունը հասել է կրիտիկական մակարդակի:

28 Декабрь 2017 - 07:44 AMT
Исследователи из Национального военно-медицинского центра Уолтера Рида в США разработали вещество, которое блокирует действие героина. Препарат уже протестирован на животных — лабораторных мышах и крысах.
Статья о результатах исследований опубликована в журнале Journal of Medicinal Chemistry.
При попадании в организм новый препарат высвобождает антитела, которые препятствуют прохождению молекул опиоидов через гемато-энцефалический барьер. Для наркозависимого это означает, что вне зависимости от полученной дозы он не испытывает психоактивных эффектов наркотика.
Исследователи отмечают, что новый препарат предотвращает попадание в мозг не только героина, но и других опиоидов. На завершение испытаний ученым понадобится, предположительно, несколько лет, пишет Lenta.ru.
В декабре стало известно, что в США от передозировки наркотиками в 2016 году умерли 63,6 тысячи человек. Это на 21 процент больше, чем в 2015-м. В августе президент страны Дональд Трамп заявил, что уровень опиоидной зависимости достиг критического уровня.