Բավքի ծանր հանցագործությունների դատարանը հրապարակել է այսպես կոչված «Նարդարանի գործ-2» -ով մեղադրյալների դատավճիռները:
Գործով անցնում են «Մահմեդական միասնություն» շարժման փոխնախագահ Էլչին Ղասիմովն ու ևս 11 հավատացյալ, հայտնում է contact.az-ը:
Ղասիմովը վարչական կալանքի էր ենթարկվել 2015-ի նոյեմբերի 5-ին: Նարդարանում «Մահմեդական միասնություն» շարժման առաջնորդ Թալեհ Բագիրզադեի և նրա կողմնակիցների դեմ հատուկ գործողությունից հետո նրանց մեղադրեցին իշխանությունը զավթելու փորձի, ահաբեկչության, զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու և այլ ծանր հանցագործությունների մեջ:Նույնատիպ մեղադրանքներով ձերբակալվել են նաև գործի այլ մասնակիցները:
Դատարանը դատապարտել է Էլչին Ղասիմովին, Աղալի Յահյաևին 15 տարվա ազատազրկման, Ռամիլ Ալիևին՝ 14 տարվա ազատազրկման, Նահիդ Ղահրամանովին՝ 13 տարվա, Էլգյուն Ախունդովին, Իսա Իբրահիմովին, Վյուսալ Ալիշին, Ֆարհադ Մուրադովին՝ 12,5 տարվա ազատազրկման:
Սեյմուր Ասլանովը, Սեյֆադդին Շիրվանովը, Ալի Շահբազովը և Ամիրլի Ալիևը դատապարտվեցին 12 տարի և 3 ամիս ազատազրկման:
Բոլոր դատապարտյալները հերքել են մեղադրանքները և հայտարարել, որ իրենց դեմ կտտանքներ են կիրառվել նախաքննության ժամանակ՝ խոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակով:
Փաստաբանները հայտարարել են նախաքննության և դատավարության ընթացքում բազում խախտումների մասին:
Նարդարանի իրադարձությունների գործով արդեն իսկ ազատազրկման երկարատև ժամկետների էր դատապարտվել մեղադրյալների 2 մեծ խումբ՝ 18 և 12 անձից բաղկացած: Եվս մոտ 50 մարդ դատապարտվել է թմրանյութերի ապօրինի շրջանառման և հասարակական կարգը խախտելու մեղադրանքով՝ 2-6 տարվա կալանավորման:
Իրավապաշտպանները Նարդարանի իրադարձությունների գործով ազատազրկվածներին համարում են քաղբանտարկյալներ:
Բաքվից ընդամենը 25 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Նարդարանը հայտնի է իր խիստ իսլամապաշտ բնակչությամբ։ Խորհրդային տարիներից ի վեր մոտ 10 հազար բնակչություն ունեցող շրջանը կառավարվում է ավագների խորհրդի կողմից, որը չի ենթարկվում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին։
Նարդարանի և պաշտոնական Բաքվի միջև լարվածությունը գագաթնակետին է հասել նոյեմբերի 26-ին, երբ ցերեկային նամազի ժամանակ Ադրբեջանի իրավապահները ներխուժեցին ավան, ինչն էլ հարուցեց հավատացյալների դժգոհությունը։ Ըստ ոստիկանության՝ հավատացյալները հարձակվել են իրավապահների վրա, զինված դիմադրություն են ցույց տվել, ինքնաձիգից կրակել են, ոստիկաններն էլ պատասխան կրակ են բացել:

В Бакинском суде по тяжким преступлениям был оглашен приговор обвиняемым по так называемому «Нардаранскому делу-2».
Фигурантами дела являются зампред движения «Мусульманское единство» Эльчин Гасымов и еще 11 верующих, пишет contact.az.
Гасымов был арестован в административном порядке 5 ноября 2015 года. После спецоперации в Нардаране против лидера движения «Мусульманское единство» Талеха Багирзаде и группу его сторонников обвинили в попытке захвата власти, терроризме, подготовке массовых беспорядков, незаконном обороте наркотиков и пр. тяжких преступления. По аналогичным обвинениям были арестованы и другие фигуранты дела. Bсе обвиняемые являются членами Движения «Мусульманское единство».
28 декабря суд приговорил Эльчина Гасымова, Агали Яхьяева к 15 годам лишения свободы. Рамиль Алиев получил 14 лет тюремного срока, Нахид Гахраманов – 13 лет. Эльгюн Ахундов, Иса Ибрагимов, Bюсал Алыш, Фархад Мурадов приговорены каждый к 12,5 годам лишения свободы.
Сеймур Асланов, Сейфаддин Ширванов, Али Шахбазов и Амирли Алиев получили по 12 лет и 3 месяца тюремного срока.
Bсе подсудимые на процессе отвергли обвинения и заявили о применении против них пыток на предварительном следствии в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью МBД с целью дачи признательных показаний. Адвокаты заявили о многочисленных нарушениях в ходе предварительного следствия и на судебном процессе.
По Нардаранским событиям уже были осуждены на длительные сроки тюремного наказания по обвинению в тяжких и особо тяжких преступлениях две большие группы численностью 18 и 12 человек («Нардаранское дело-1» и «Нардаранское дело-2»). Еще порядка полусотни человек были осуждены по обвинениям в незаконном обороте наркотиков и нарушении общественного порядка на сроки от 2 до 6 лет.