Բաքվի թիվ 220 դպրոցի անգլերեն լեզվի ուսուցիչ Ռովշան Ազիզովը, որին ազատել են աշխատանքից հայերի հանդեպ հանդուրժողականություն քարոզելու համար, հայտարարել է, որ մտադիր չէ հանձնվել և կշարունակի քարոզել ադրբեջանցիների շրջանում երկու ժողովրդների բարեկամության գաղափարը:
Ազիզովը, որը հատուկ տեսանյութեր է պատրաստում՝ որպես ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության կողմնակից: Ազիզովն աշակերտուհիներից մեկին հայկական տարազ էր հագցրել, լուսանկարել նրան Բաքվի հայկական եկեղեցու ֆոնին և հրապարակել էր լուսանկարն իր ֆեյսբուքյան էջում, ինչը լուրջ բողոքների առիթ է դարձել Ադրբեջանում: Սոցցանցերում բողոքներ էին տարածվել այդ ուսուցչի դեմ, որտեղ ասվում էր, որ նա ինքն է բացահայտ խոստովանում, որ աշակերտների շրջանում հայերի հանդեպ հանդուրժողականությունէ սերմանում:
PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է ուսուցչի հետ, իմացել, թե ինչպես է նրա մոտ առաջացել աշակերտների շրջանում հայերի հանդեպ սեր քարոզելու գաղափարը, ինչպես նաև նրա ծրագրերի մասին:
«Ես երեխաներին հանդուրժողականություն եմ սովորեցրել, ժողովրդավարություն, հավասարություն, եղբայրություն: Մենք պետք է հանդուրժող լինենք այլ ժողովրդների, այդ թվում հայերի հանդեպ, մենք պետք է այլ ժողովրդներին այնպես վերաբերվենք, ինչպես կցանկանայինք, որ մեզ վերաբերվեն: Հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է խաղաղ ապրեն, այդ երկրու երկրները կարող են կողք կողքի գոյատևել: Մենք կարող ենք խաղաղ գոյակցել՝ չհեղելով միմյանց արյունը: Պատերազմը խնդրի լուծում չէ»,-ասել է Ազիզովը:
Պատասխանելով այն հարցին՝ թե գիտակցում էր նա արդյոք ռիսկը, որին գնում է, ադրբեջանական հանրության հնարավոր արձագանքը, երիտասարդ ուսուցիչն ասել է, որ գիտակցաբար է դրան գնացել:
«Ես հասկացա, որ ինչ-որ մեկը պետք է քայլ անի և ասի մի բան, որը կբացի մարդկանց աչքերը: Ես գիտեմ, որ մենք կարող ենք դադարեցնել պատերազմն ու կարգավորել հակամարտությունը՝ առանց պատերազմի: Ադրբեջանցիները բարի ժողովուրդ են, ես վստահ եմ, նրանք մի օր կհասկանան, որ ես ճիշտ եմ վարվում և ճշմարտությունն եմ ասում»,-ասել է Ազիզովը:
Ըստ նրա, յուրաքանչյուր ազգի պետք է վերաբերվել սիրով ու կարեկցանքով, անկախ նրանից որ ռասային են նրանք պատկանում կամ ինչ կրոն են դավանում: Նա շեշտել է, որ հայերը, ինչպես և ադրբեջանցիները, պետք է ևս մեկ քայլ անեն և սովորեն հարգանքով վերաբերվել միմյանց:
Պատմելով դպրոցում իր գործունեության մասին՝ ուսուցիչը նշել է, որ իր աշակերտների ծնողները գիտեին նրա մոտեցման մասին և թե ինչ է նա սովորեցնում երեխաներին:
«Դժվարությամբ ինձ կհավատաք, բայց ծնողները լիակատար աջակցություն են ցուցաբերել ինձ: Ես սովորեցրել եմ երեխաներին, որ մեր հարաբերությունները հարևան երկրների հետ պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության վրա»,-ասել է Ազիզովն ու հավելել, որ դեռևս կապ է պահպանում աշակերտների հետ: «Նրանք ինձ ասում են, որ չնայած ինձ առանց պատճառի ազատել են աշխատանքից, նրանք միևնույն է սիրում են ինձ և միշտ տարածելու են սիրո, խաղաղության և կարեկցանքի մասին իմ գաղափարները»: Նրա խոսքերով, ոչ ոք չի կարող խանգարել իրեն. «Ես կվերափոխեմ մարդկանց գիտակցությունը և, թեև իմ կյանքը հիմա վտանգված է, իմ պայքարը շարունակվելու է»:
«Ինձ մեծ վտանգ է սպառնում, բայց չեմ կարծում, որ ինձ կձերբակալեն, կառավարությունը նման սխալ չի գործի: Կարծում եմ, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը բխում է Ադրբեջանի շահերից»,-ասել է նա:
Խոսելով ապագայի վերաբերյալ իր ծրագրերի մասին՝ Ազիզովը նշել է, որ մնալու է Ադրբեջանում:
«Ես կմնամ Ադրբեջանում այնքան, մինչև որ մարդիկ հասկանան ինձ: Ես պայքարելու եմ հանուն խաղաղության մինչև արյան վերջին կաթիլը, նույնիսկ կյանքիս գնով: Վստահ եմ, որ Աստված ինձ հետ է, և եթե ես մեռնեմ, վախկոտի պես չեմ մեռնի»,-ասել է երիտասարդ ուսուցիչն Ադրբեջանից:

29 Декабрь 2017 - 08:36 AMT
Учитель английского языка бакинской школы №220 Ровшан Азизов, уволенный за пропаганду толерантности по отношению к армянам, заявил, что не планирует сдаваться и продолжит доносить до азербайджанцев свою идею дружбы двух народов.
Азизов готовил специальные видеоролики в качестве сторонника мира между Арменией и Азербайджаном. Кроме того, Азизов одел азербайджанскую школьницу в армянский национальный костюм, сфотографировал ее на фоне армянской церкви в Баку и опубликовал эту фотографию на своей странице в Facebook, что вызвало серьезные протесты.
PanARMENIAN.Net побеседовал с учителем, узнал о том, как у него возникла идея о воспитании учеников в духе любви к армянам, а также о его планах на будущее.
«Я учил детей толерантности, демократии, правам человека, равенству, братству. Мы должны быть терпимыми по отношению к другим народам, включая армян, мы должны относиться к другим народам так, как нам бы хотелось, чтоб относились к нам. Армяне и наш народ (азербайджанцы) должны жить в мире, для этих двух стран вполне возможно сосуществовать бок о бок. Мы можем сосуществовать в мире, не проливая кровь друг друга. Война – не решение проблемы»,- сказал Азизов.
Отвечая на вопрос, знал ли он, на какой риск идет, учитывая возможную реакцию азербайджанской общественности, молодой учитель сказал, что пошел на этот шаг осознанно.
«Я понял, что кто-то должен сделать шаг вперед и сказать что-то, чтобы открыть глаза людям. Я знал, что мы можем остановить эту войну и решить этот конфликт, не прибегая к войне. Азербайджанцы – добрый народ, и я уверен, однажды они поймут: я поступаю правильно и говорю правду»,- отметил Азизов, добавив, что народы должны перестать относиться друг к другу с агрессией.
По его словам, к каждой нации следует относиться с любовью и состраданием, независимо от того, к какой расе она принадлежит и какую религию исповедует. Он подчеркнул, что как армяне, так и азербайджанцы должны сделать еще один шаг и научиться относиться друг к другу с уважением.
Рассказывая о своей деятельности в школе, учитель отметил, что родители его учеников знали о его подходе и о том, чему он учит детей.
«Вы поверите с трудом, но родители оказывали мне полную поддержку. Я учил детей тому, что наши отношения с соседними странами должны основываться на взаимном уважении и понимании»,- сказал Азизов и добавил, что все еще поддерживает связь с учениками: «Они мне говорят, что несмотря на то, что меня уволили без причины, они все равно любят меня и всегда будут распространять мои идеи о любви, мире и сострадании».
По его словам, никто не сможет помешать ему в том, что он начал: «Я преображу сознание людей, и хотя сейчас моя жизнь в опасности, моя борьба будет продолжаться».
«Мне грозит большая опасность, но я не думаю, что меня арестуют, правительство не совершит такую ошибку. Я думаю, что разрешение конфликта мирным путем так же и в интересах Азербайджана. Азербайджан и Армения не должны попадать в ловушку других стран. Большие государства вбивают клин между нашими странами, но обычные люди ничего не выиграют от этой войны»,- отметил Азизов.
Говоря о своих планах на будущее, он отметил, что останется в Азербайджане.
«Я останусь в Азербайджане до тех пор, пока люди не поймут меня. Я буду бороться за мир до последней капли моей крови, даже если это будет стоить мне жизни. Я уверен, что Бог рядом со мной, и если я умру, то я не умру как трус»,- заключил молодой учитель из Азербайджана.