Վրաստանի կառավարությունը նպատակաուղղված փոխում է թրքական տեղանունները, և այդպիսի քաղաքականությունը շարունակվում է 70 տարի: Այդպիսի հայտարարություն է արել Վրաստանում գործող Մարդու իրավունքների կովկասյան կենտրոնի ղեկավար, փորձագետ Էլբրուս Մամեդովը:
Ըստ նրա, 2017-ի դեկտեմբերին Ազգային փոքրամասնությունների եվրոպական կենտրոնում հրապարակվել էր Nomen Est Omen? Naming and Renaming of Places in Minority Inhabited Areas in Georgia զեկույցը, որի հեղինակն է Մարիա Դիեգո Գորդոնը:
Ըստ ադրբեջանցի փորձագետի, այդ քաղաքականությունը տարվում է միայն ադրբեջանական (թրքական) տեղանունների դեպքում, և չի վերաբերում մյուս ազգային փոքրամասնություններին և նրանց տեղանուններին, գրում է Minval.az-ը Sputnik-Ադրբեջանի վրա հղումով:
Փորձագետը կարծում է, որ բոլոր այդ գործողություններն ուղղված են Վրաստանի ադրբեջանական համայնքի դեմ:
«2010-ին մի շարք պաշտոնյաներ Մառնեուլիի շրջանի տեղական մարմիններում իրենց սեփական շահերից ելնելով, հավանություն տվեցին տեղանունների փոփոխմանը և փաստացի համաձայն եղան 19 գյուղի վերանվանմանը, ինչը հնարավոր եղավ կասեցնել միայն հասարակական կազմակերպությունների շնորհիվ: Իսկ Սանցխե Ջավածքում որևէ գյուղի վերանվանման մասին խոսք չի եղել»,-ասել է Մամեդովը:
Ըստ նրա, Վրաստանի Բոլնիսի շրջանում 1990-1991թթ. Աբդալլի գյուղը վերանվանվել է Ջավշանիանի, Արխալին՝ Նախիդուրի, Ղոչուլուն՝ Չափալի:

8 Январь 2018 - 14:31 AMT
Правительство Грузии целенаправленно переименовывает тюркские топонимы на свои, и такая политика ведется последние семьдесят лет. Об этом сообщил глава Кавказского центра мониторинга прав человека, базирующегося в Грузии, эксперт Эльбрус Мамедов.
По его словам, в декабре 2017 года в Европейском центре по вопросам национальных меньшинств был опубликован отчет под названием Nomen Est Omen? Naming and Renaming of Places in Minority Inhabited Areas in Georgia, автором которого является Мариа Диего Гордон.
Мамедов отметил, чтов отчете указано, что переименованию подвергаются в основном тюркские топонимы и гидронимы, и никоим образом эта политика не коснулось других национальных меньшинств и их топонимов, пишет Minval.az со ссылкой на Sputnik-Азербайджан.
Эксперт считает, что все эти действия направлены против азербайджанской общины Грузии.
«Например, в 2010 году ряд чиновников из числа азербайджанцев, работающих в органах региональной власти (заместитель губернатора и представители в муниципальных органах власти Марнеульского района) ради своих шкурных интересов попросту одобрили изменение топонимов и фактически подписались под переименованием 19 сел. Только благодаря активности общественных организаций стало возможным приостановить этот процесс. При этом, информации о каком-либо измененном названии армянского села в регионе Самцхе Джавахети нет»,- отметил Мамедов.
По его словам, в Болниском районе в 1990-1991 годах село Абдаллы переименовано на Джавшаниани, село Арыхлы — на Нахидури, село Гочулу на Чапали.