9 Հունվար 2018 - 09:48 AMT
Ֆրանսիայում հետաքննություն է սկսվել Apple-ի դեմ, կապված iPhone-ի աշխատանքի արագության միտումնավոր դանդաղեցման հետ: Ինչպես հայտնի է դարձել հունվարի 8-ին, գործը գտնվում է Ֆրանսիայի սպառողների իրավունքների պաշտպանության գերատեսչության վարույթում, որը կից է էկոնոմիկայի նախարարությանը:
Apple-ին կասկածում են իր արտադրանքի աշխատանքի ժամկետը միտումնավոր կրճատելու մեջ, ինչն, ըստ ֆրանսիական օրենքների, պատժելի արարք է: Հետաքննությունը մի քանի ամիս կտևի: ՏՏ ոլորտի հսկային մինչև տարեկան շրջանառության 5 տոկոսի չափով տուգանք է սպառնում, սակայն գործը կարող է չհասնել դատարան: Ֆրանսիայում Apple-ի ներկայացուցիչները դեռ մեկնաբանություններ չեն արել, գրում է Deutsche Welle-ն:
2017-ի դեկտեմբերին ԱՄՆ մի քանի բնակիչներ դատի տվեցին Apple-ին այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարեց,. որ նվազեցրել է հին iPhone-ների արտադրողականությունն առանց օգտատերերի իմացության: Հայցվորը պահանջում է, որ նման գործելաոճը կասեցվի, իսկ իրեն փոխհատուցում վճարվի: Apple ընկերությունն արձագանքել է հին iPhone-ների արտադրողականությունը միտումնավոր նվազեցնելու մեղադրանքներին՝ խոստովանելով, որ միտումնավոր է նվազեցնում պրոցեսորների տակտային հաճախականությունը: Դեկտեմբերի 11-ին Reddit-ում նկատեցին, որ հին այֆոնները սկսում են ավելի արագ աշխատել մարտկոցը փոխարինելուց հետո: Օգտատերերը եկել են եզրակացության, որ Apple-ը միտումնավոր է նվազեցրել հին iPhone արտադրողականությունը:
Ընկերության հայտարարության մեջ ասվում է, որ կէժանացվի մարտկոցի փոխարինման գինը, որի երաշխիքային ժամկետը սպառվել է՝ 79 դոլարից մինչև 29 դոլար iPhone 6-ի կամ ավելի նոր մոդելների բոլոր սեփականատերերի համար:

Во Франции открыто расследование против компании Apple в связи с намеренным замедлением скорости работы смартфонов iPhone. Как стало известно 8 января, дело находится в ведении французского ведомства по защите прав потребителей, которое относится к национальному министерству экономики.
Apple подозревается в намеренном сокращении срока работы ряда своих продуктов, что по французским законам является наказуемым деянием. Расследование займет несколько месяцев. IT-гиганту грозит штраф в размере до 5% годового оборота, однако дело не обязательно будет доведено до суда. Представители Apple во Франции пока не дали своих комментариев, пишет Deutsche Welle.
Ранее в декабре 2017 года несколько жителей США подали на Apple в суд, после того как компания подтвердила намеренное снижение производительности старых iPhone. Они обвинили Apple «во вводящем в заблуждение, аморальном и неэтичном» поведении. После этого компания принесла извинения за то, что намеренно замедляла работу старых моделей iPhone. В заявлении сказано, что производительность старых моделей замедлялась «динамически», чтобы избежать внезапных отключений телефона, связанных со снижением мощности литий-ионного аккумулятора.
По словам представителей Apple, одни пользователи не заметили разницы в связи с изменениями, однако другие столкнулись с медленной работой программ. В качестве компенсации в Apple снизили цену для негарантийной замены батареи для iPhone 6 и более поздних моделей.