9 Հունվար 2018 - 11:33 AMT
Իսրայելը հունվարի լույս 9-ի գիշերը 3 անգամ հարձակում է գործելՍիրիայիտարածքի վրա՝ կիրառելով ավիացիա և «ցամաք-ցամաք» հրթիռներ: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի ԶՈւ հրամանատարությունը:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ սկզբից Իսրայելի ինքնաթիռները, որոնք Լիբանանի օդային տարածքում էին, հրթիռներ են արձակել Դամասկոսի արվարձան Ալ Քութաիֆի ուղղությամբ, իսկ սիրիական ՀՕՊ ուժերին հաջողվել է խոցել ինքնաթիռներից մեկը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Դրանից հետո Իսրայելը «ցամաք-ցամաք» հրթիռներ է արձակել Հոլանի բարձունքից, սակայն սիրիական զորքերը խոցել են դրանք: Հետո Իսրայելը կրկին 4 հրթիռ է արձակել Սիրիայի ուղղությամբ արդեն իր տարածքից: Այդ հրթիռներից մեկը խոցվել է, սակայն, մյուսները պայթել են սիրիական ռազմական օբյեկտների տարածքում՝ նյութական վնաս պատճառելով:
Իսրայելը հրաժարվել է մեկնաբանել Սիրիայի հայտարարությունը: Չնայած, որ Իսրայելի ՌՕՈւ հրամանատարը 2017-ի օգոստոսին խոստովանեց, որ երկրի ավիացիան մոտ 100 անգամ ռմբակոծել է Սիրիան, սովորաբար Իսրայելի ներկայացուցիչները չեն մեկնաբանում նման հաղորդագրությունները՝ ոչ հերքելով, ոչ հաստատելով դրանք:
Իսրայելն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ թույլ չի տա Իրանին օգտագործել Սիրիայի տարածքը բարձր ճշգրտության զենքի ստեղծման կամ այն լիբանանյան «Հեզբոլլահին» փոխանցելու համար, որն արդեն 6 տարի է օգնում է սիրիական բանակին պայքարել ընդդիմադիր ուժերի հետ:

9 Январь 2018 - 10:27 AMT
Израиль в ночь на 9 января трижды атаковал сирийскую территорию с применением авиации и ракет «земля-земля», сообщило командование вооруженных сил Сирии.
В сообщении говорится, что сначала израильские самолеты, находившиеся в воздушном пространстве Ливана, выпустили ракеты по району аль-Кутаифа близ Дамаска, и сирийским ПВО удалось подбить один из самолетов, пишет Deutsche Welle.
После этого Израиль выпустил ракеты «земля-земля» с оккупированных Голанских высот, но сирийские войска сбили их. Впоследствии Израиль выпустил со своей территории по Сирии еще четыре ракеты. Одна из этих ракет была сбита, однако остальные разорвались на территории сирийских военных объектов, причинив материальный ущерб, отметили в сирийском командовании.
Израильский военный представитель отказался комментировать сообщение Сирии. Несмотря на то, что командующий ВВС Израиля в августе 2017 года признал, что израильская авиация бомбила Сирию около ста раз, представители Израиля обычно отказываются подтвердить или опровергнуть подобные сообщения.
Израиль обещал не позволить Ирану использовать территорию Сирии для создания баз или передачи высокотехнологичного оружия ливанскому радикальному движению «Хезболлах», которое уже на протяжении шести лет помогает сирийской армии воевать против противников режима в Дамаске.