10 Հունվար 2018 - 07:57 AMT
ԱՄՆ Հյուսիսային Կարոլինայի Shallotte River Swamp Park ազգային արգելոցում մի քանի ալիգատոր անոմալ ցուրտ եղանակի պատճառով պատվել է սառույցով: Այդ մասին ասվում է արգելոցի ֆեյսբուքյան էջում:
Ինչպես ասել է արգելոցի տնօրեն Ջորջ Հովարդը Wect պարբերականին, ալիգատորները քուն են մտել, դուրս թողնելով միայն քիթը, որպեսզի հնարավոր լինի շնչել: Ըստ նրա, նման դեպքերում կենդանիները նվազեցնում են մարմնի ջերմությունն ու դանդաղեցնում նյութափոխանակությունը, գրում է Lenta.ru-ն:
Երբ սառույցը հալվի, ըստ Հովարդի, ալիգատորները կսկսեն մարմնի ջերմառեգուլյացիան: «Դա գոյատևման ցնցող տեխնիկա է»,-ասել է տնօրենը՝ հավելելով, որ նախկինում երբեք նման բան չի տեսել:
Վերջին շրջանում ԱՄՆ արևելյան ափին անսովոր ցուրտ եղանակ է հաստատվել: Որոշ քաղաքներում օդի ջերմաստիճանը նվազել է մինչև 30 աստիճան, տասնյակ մարդիկ են մահացել:

10 Январь 2018 - 07:55 AMT
В национальном парке Shallotte River Swamp Park в Северной Каролине (США) несколько аллигаторов вмерзли в лед из-за аномально холодной погоды. Об этом сообщает руководство заповедника.
Как рассказал генеральный директор парка Джордж Говард изданию Wect, рептилии впали в спячку, высунув нос наружу, чтобы можно было дышать. По его словам, животные при этом понижают температуру тела и замедляют обмен веществ, пишет Lenta.ru.
Когда лед растает, заявил Говард, аллигаторы начнут терморегуляцию своего тела. «Это просто потрясающая техника выживания», — сказал он и добавил, что никогда раньше такого не видел.
В последние недели на восточном побережье США установилась морозная погода. В некоторых городах температура воздуха опустилась до минус 30 градусов, погибли десятки человек.