11 Հունվար 2018 - 08:24 AMT
Շվեյցարիայի կառավարությունն արգելել է եռացող ջրում եփել կենդանի ծովախեցգետիններին: Այդ մասին ասվում է հունվարի 10-ին երկրի Դաշնային խորհրդի կողմից ընդունված անասնաբուժության ոլորտի ուղղումներում:
Այսուհետ կենդանի խեցգետինները, այդ թվում ծովախեցգետինները, կաթսայում հայտնվելուց առաջ չպետք է տեղափոխվեն սառցե ջրում կամ սառույցի վրա, նրանց հարկ կլինի անզգայացնել հարվածով, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ նույն փոփոխությունների, կանոնակարգվում է էֆտանազիան կենդանիների համար, որոնց բուժումն անհույս է կամ էլ ավելի մեծ տառապանքների կարող է հանգեցնել: Մասնավորապես, նշվում է, որ սպանությունը պետք է «պրոֆեսիոնալ» կատարվի:
Բացի այդ, Շվեյցարիայում ուշադրություն են դարձրել շների հաչելու իրավունքի վրա: «Արգելվում է օգտագործել հաչոցի դեպքում ինքնաբերաբար միացող սարքերը, անկախ հաչոցի պատճառից»,-ասվում է կառավարության որոշման մեջ:

11 Январь 2018 - 07:30 AMT
Правительство Швейцарии запретило варить живых омаров в кипящей воде. Об этом говорится в поправках к правилам в области ветеринарии, принятых 10 января Федеральным советом страны.
Отныне живые раки, включая омаров, не должны перевозиться в ледяной воде или на льду, а перед тем, как отправиться в кастрюлю, они должны быть оглушены, пишет Lenta.ru.
Теми же поправками регламентируется эвтаназия для животных, лечение которых признано безнадежным или приведет к еще большим страданиям. В частности, указано, что убийство должно проводиться «профессионально».
Кроме того, в Швейцарии обратили внимание на право собак лаять. «Запрещается использовать устройства, которые автоматически включаются при лае, вне зависимости от причины», — говорится в постановлении правительства.