Ռուսաստանում մասնավոր ներդրողն առաջին անգամ էլեկտրակայաններ է գնել կրիպտոարժույթի մայնինգի համար: Գործարար Ալեքսեյ Կոլեսնիկը Վիկտոր Վեկսելբերգի «Տ Պլյուսից» 2 փորք ՋԷԿ է գնել Պերմի շրջանում և Ուդմուրտիայում, որոնց հիման վրա կարելի է ստեղծել դատա-կենտրոն և մայնինգային ֆերմա, գրում է «Կոմերսանտը»:
Կոլեսնիկը հաստատել է, որ դիտարկում է կրիպտոարժույթի մայնինգի տարբերակը, բայց ավելի շուտ Ուդմուրտիայի հարթակում, մինչդեռ հիմնականա նախագիծը՝ դատա-կենտրոնի ստեղծումն է:
«Հեռանկարում կա դատա-կենտրոնը զարգացնելու գաղափար՝ դա միայն մայնինգը չէ: Մինչդեռ կա Յարովայի օրենքը, որի համաձայն տեղեկատվությունը պետք է պահվի ՌԴ-ում, իսկ դատա-կենտրոնը սովորական սենյակ է սերվերների համար»,-ասել է Կոլեսնիկը:
Պարբերականը նշում է, որ Կոլեսնիկի պլաններին կարող է խանգարել կայանների ցածր արդյունավետությունը, քանի որ, ըստ վերլուծաբանների, վառելիքի ծախսը այնտեղ 1,5 անգամ ավելի է, քան միջինը ՌԴ էներգահամակարգում
ՌԴ ֆինանսների նախարարությունը նոր է սկսել մշակել կրիպտոարժույթի մասին օրենքը: Իսկ 2015-ի սեպտեմբերի 1-ից սերվերները, որտեղ պահվում են ՌԴ քաղաքացիների անձնական տվյալները, պետք է գտնվեն բացառապես ՌԴ տարածքում: Իսկ 2018-ի հուլիսի 1-ից հակաահաբեկչական «Յարովայայի փաթեթով» ինտերնետ ընկերությունները պարտավոր կլինեն պահելու տեղեկատվությունը տվյալների ընդունման և փոխանցման մասին առնվազն 1 տարի, իսկ կապի օպերատորները՝ 3 տարի:

12 Январь 2018 - 07:15 AMT
Так, бизнесмен Алексей Колесник купил у «Т Плюс» Виктора Вексельберга две небольшие ТЭС в Пермском крае и Удмуртии, на основе которых может создать дата-центр и майнинговую ферму, сообщает «Ъ».
Колесник подтвердил изданию, что рассматривает вариант с майнингом криптовалюты, но скорее на площадке в Удмуртии, тогда как основной проект — создание дата-центра.
«В перспективе есть идея развить дата-центр: это не только майнинг. К тому же есть закон Яровой о том, что информация должна храниться в России, а дата-центр — это обычная серверная комната»,— сказал Колесник.
Издание отмечает, что планам Колесника может помешать низкая эффективность станций ГЭК. По данным аналитиков, расход топлива на этих станциях в полтора раза выше, чем в среднем в российской энергосистеме.
Сейчас Минфин РФ только начинает разрабатывать закон о криптовалютах. В то же время с 1 сентября 2015 года сервера, на которых хранятся персональные данные граждан РФ, должны находиться исключительно в пределах страны. А с 1 июля 2018 года антитеррористический «пакет Яровой» обяжет интернет-компании хранить информацию о фактах приема и передачи данных не менее одного года, а операторов связи — три года.