ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Հիթեր Հայերթը հայտարարություն է արել Ադրբեջանում 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված լրագրող Աֆղան Մուխթարլիի գործի վերաբերյալ:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանն ազատ արձակել Աֆղան Մուխթարլիին»,-ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ, գրում է contact.az-ը:
2017-ի մայիսի 29-ին Մուխթարլիին առևանգել էին Թբիլիսիի կենտրոնից, իսկ հետո գաղտնի տեղափոխել Ադրբեջան: Հաջորդ օրը Մուխթարլին հայտնվեց Բաքվում, որտեղ կալանավորվեց, նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՔՕ 3 հոդվածով՝ 315 (դիմադրություն իշխանության ներկայացուցիչներին), 318.1 (սահմանի ապօրինի հատում) և 2016.1 (մաքսանենգություն):
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ Պետդեպը հետևում է վրացական կողմի հետաքննությանը Մուխթարլիի առևանգության մասով: «Մենք կրկնում ենք մեր հորդորներն առ այն, որ հետաքննությունը պետք է լինի թափանցիկ, լիարժեք և նախանշված ժամկետում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

13 Январь 2018 - 08:49 AMT
Пресс-секретарь Госдепартамента США Хизер Нойерт выступила с заявлением по делу осужденного в Баку азербайджанского журналиста Афгана Мухтарлы. Она призвала власти Азербайджана освободить журналиста.
«Мы призываем правительство Азербайджана освободить Афгана Мухтарлы. Мы продолжаем следить за расследованием грузинской стороны относительно его похищения, и повторяем свои призывы, что расследование должно быть прозрачным, полным и своевременным», – говорится в заявлении Нойерт, пишет Contact.az.
12 января суд в Азербайджане осудил Афгана Мухтарлы на 6 лет лишения свободы по ложному обвинению в контрабанде и незаконном переходе границы.
Журналист Афган Мухтарлы был похищен в центре Тбилиси 29 мая, а затем тайно переправлен в Азербайджан. По его словам, это сделали работники криминальной полиции Грузии совместно с правоохранительными органами Азербайджана.
На следующий день Мухтарлы оказался в Баку, где суд арестовал его по обвинению по трем статьям: 315 (оказание сопротивления представителю властей), 318.1 (незаконный переход границы) и 206.1 ( контрабанда).