Մոսկվան կարևորում է իրավիճակի կայունացումը ԼՂ և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն՝ ամփոփելով ՌԴ դիվանագիտության 2017թ. աշխատանքը:
«Հիմա շատ կարևոր կլիներ լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել, որպեսցի շփման գծում այնուամենայնիվ ավելի հանգիստ լինի, դա թույլ կտար անցնել քաղաքական կարգավորման»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը մեկ փաստաթղթով հնարավոր չէ մեկընդմիշտ լուծել: Փուլային մոտեցում է պետք, որը կարտահայտի պայմանավորվածություններն այն հարցերում, որոնք հնարավոր են հիմա, և կնախանշի այն հարցերի վրա աշխատանքի ուղիները, որոնք լրացուցիչ քննարկում են պահանջում, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը»,-ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ դիվանագետներն ինտենսիվ և կանոնավոր կերպով աշխատել են հակամարտության կարգավորման վրա: Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանը չի կարող կոնկրետ ծրագրեր ունենալ ԼՂ կարգավորման հարցում, քանի որ «հիմնահարցը կարող են հանգուցալուծել միայն հակամարտության կողմերը»,-ասել է Լավրովը:
Ըստ նախարարի, Ռուսաստանը գործընթացի մյուս մասնակիցների հետ միասին պայմաններ է ստեղծում նման կարգավորման համար՝ համեմատելով կողմերի մոտեցումները՝ համընկնում որոնելով, և ջանում է «հուշել այն փոխզիջումները, որոնք կարող են հանգեցնել ընդհանուր հայտարարի այն հարցերում, որտեղ կողմերը մինչ օրս հակադիր դիրքորոշումներ ունեն»: «Մենք ակնկալում ենք, որ ինչ-որ դրական ազդակներ կլինեն Ադրբեջանից և Հայաստանից»,-ասել է նա:
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 24-րդ հանդիպմանը անդրադարձել էր այն հարցին, թե ինչու մինչ օրս հնարավոր չի եղել առաջընթաց արձանագրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցային գործընթացում: Նա նշել է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հարգի Արցախի ժողովրդի բոլոր անքակտելի իրավունքները և պետք է երաշխավորի դրանց անխափան իրագործումը՝ ներկայացնելով ԼՂ հակամարտության չկարգավորման 9 պատճառ:

15 Январь 2018 - 09:56 AMT
Россия ждет, что в вопросе карабахского конфликта какие-то позитивные импульсы последуют и от Армении, и от Азербайджана. Об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам работы российской дипломатии в 2017 году.
По его словам, Москва считает важным сделать ситуацию на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе более спокойной.
«Думаю, что сейчас было бы важно предпринять дополнительные шаги для того, чтобы на линии соприкосновения (в Нагорном Карабахе) все-таки стало спокойней, это помогло бы переходить к политическому урегулированию", – заявил Лавров, пишет ТАСС.
«Эту проблему (Нагорного Карабаха) в одном документе раз и навсегда не решить, – уверен министр. – Нужен поэтапный подход, который будет отражать договоренность в отношении того, что возможно сейчас, и будет определять пути работы над вопросами, которые требуют дополнительного обсуждения в интересах достижения окончательного урегулирования, включая статус Нагорного Карабаха».
Он отметил, что работа дипломатов по урегулированию конфликта проводилась интенсивно и регулярно. Лавров подчеркнул, что у России не может быть конкретных планов по решению этого конфликта, «потому что проблему решить могут только сами стороны». По словам министра, Россия вместе с другими участниками процесса создает условия для такого урегулирования, сопоставляя позиции сторон в поисках совпадающих подходов и стараясь «подсказать те компромиссы, которые могут привести к общему знаменателю стороны в тех вопросах, по которым они расходятся до сих пор».