16 Հունվար 2018 - 08:32 AMT
Հայաստանը Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից 45 միավորով դարձյալ մասամբ ազատ երկրների շարքում է: «Ազատությունն աշխարհում 2018. ժողովրդավարությունը ճգնաժամի մեջ» զեկույցի համաձայն՝ երկիրը ոչ ազատ է ճանաչվել մամուլի ազատության, և մասամբ ազատ՝ համացանցի ազատության առումներով:
2017-ի վարկանիշում ևս ՀՀ-ն՝ 45 միավորով, ճանաչավել էր մասամբ ազատ:
Հնարավոր 100 միավորից 30 միավորով, 2017-ի 33-ի փոխարեն, մասամբ ազատ է ճանաչվել նաև Արցախը:
Հարավային Կովկասում մասամբ ազատ է ճանաչվել նաև Վրաստանը՝ 64 միավորով: Ադրբեջանը 12 միավորով ճանաչվել է ոչ ազատ երկիր: Իրանը և Թուրքիան նույնպես ոչ ազատ երկրների շարքում են՝ համապատասխանաբար 17 և 32 միավորներով:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանում ընտրություններն անցել են ժողովրդավարական չափանիշների խախտումներով. իշխող կուսակցությունը ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ է բանեցրել , ահաբեկել է ընտրողներին, չարաշահել վարչական ռեսուրսները՝ իշխանությունը պահելու համար: Հայաստանում աղաղակող ընտրախախտումները հակասում են երկրի՝ Եվրամիության հետ սերտ փոխհարաբերությունների ձգտմանը, որի հետ նոյեմբերին ստորագրվել է Համապարափակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիր:

16 Январь 2018 - 09:59 AMT
Международная правозащитная организация Freedom House опубликовала ежегодный доклад «Свобода в мире – 2018» (Freedom In the World – 2018), согласно которому Армения и Нагорный Карабах включены в группу «частично свободных» стран.
Доклад Freedom In the World – 2018 оценивает ситуацию с правами и свободами для простых граждан в 195-ти независимых государствах и 15-ти спорных территориях. Наихудшим показателем является 0, наилучшим – 100.
Армения набрала 45 баллов, как и в 2017 году, а Нагорный Карабах, вошедший в группу из 15-ти «спорных территорий» – 30 баллов вместо 33-х в 2017 году.
Из соседних стран Армении Грузия также отнесена к группе частично свободных (64 балла), в то время как Турция (32 балла), Иран (17 баллов) и Азербайджан (12 баллов) среди «несвободных» государств.
В докладе отмечается, что выборы в Армении прошли с нарушениями демократических стандартов, правящая партия оказывала давление на оппозицию, запугивала избирателей, злоупотребляла административными ресурсами для сохранения власти.