Վրաստանի պետական աուդիտի ծառայությունը հունվարի 17-ին զեկույց է հրապարակել, որտեղ ասվում է, որ 2016-2017թթ. Վրաստանում օգտագործվել է 29.200 չափաբաժին պատվաստանյութ, որը վտանգավոր է եղել առողջության համար:
Զեկույցում նաև ասվում է, որ 2016-17թթ. ձեռք է բերվել մի պատրաստուկ (պրեպարատ), որը գրանցում չի անցնել ըստ Վրաստանի օրենսդրության: Համապատասխանաբար, պատրաստուկը Վրաստանի շուկա դուրս գալու իրավունք չի ստացել: Սակայն, հատուկ հանձնաժողովին հաջողվել է նման թույլտվություն ստանալ, գրում է Գրուզիա-Օնլայնը:
Հրապարակումն աժիոտաժ է առաջացրել Վրաստանի ԶԼՄ-ներում և հանրության շրջանում, քանի որ տպավորություն էր ստեղծվել, թե խոսքը երեխաների համար պատվաստումների մասին է: Սակայն դրան կտրականապես համաձայն չէ երկրի առողջապահության նախարարությունը: Ինչպես պարզվել է, խոսքը կատաղության դեմ պատվաստանյութի մասին է: Նախարարությունը կտրականապես հերքում է այն հաղորդագրությունները, թե երկրում իբր օգտագործվել են ժամկետանց պատվաստանյութեր:
«Այն, ինչ գրված է աուդիտի հրապարակման մեջ, չի համապատասխանում իրականությանը»,-ասել է ճեպազրույցում Վրաստանի Հիվանդությունների և հանրային առողջության վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն:
Նա նշել է, որ աուդիտի ծառայության հրապարակման մեջ չի նշված, որ տվյալ պատվաստանյութը կատաղության դեմ է, և որ այն նախատեսված չէ երեխաների պատվաստման համար:
«Դա վերաբերում է կատաղությանը: Դա 100% մահացու հիվանդություն է: Վերջին 10 տարում բժշկության պատմությունը դրա դեմ պայքարի ավելի լավ միջոց, քան պատվաստումն է, չի գտել»,-ասել է Գամկրելիձեն:
Նա նշել է, որ պատվաստանյութը, որի մասին խոսք է գնում, Վրաստանում շրջանառության մեջ է հայտնվել 2015-ից բոլոր կանոնների պահպանմամբ և պատվաստանյութի ներկրման առաջին պահից մինչև առգրավումը կողմնակի ազդեցության կամ լուրջ բարդությունների ոչ մի դեպք չի արձանագրվել:
2016-ի հունվարին ԱՀԿ-ն համապատասխան գործարանից պահանջել է վերաորակավորել պատրաստուկը (պրեպարատը): Վերաորակավորումը դա ծառայություն է, որը անում է ԱՀԿ-ն գնահատելու համար դեղամիջոցների որակը, անվտանգությունն ու արդյունավետությունը: ԱՀԿ վերաորակավորման պահանջից 1,5 ամիս անց Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնը փոխարինել է պատվաստանյութը նորով: Դա կատարվել է ԱՀԿ խորհրդով, ոչ թե իմպերատիվ հայտարարության արդյունքում: 2016-ի մարտից արդեն Վրաստանում կիրառվել է պատվաստանյութի նոր չափաբաժինը:

18 Январь 2018 - 10:25 AMT
Служба государственного аудита Грузии 17 января опубликовала отчет, в котором говорится, что в Грузии в 2016 — 2017 годах было использовано 29,2 тысячи доз вакцины, которая была опасна для здоровья.
В отчете также отмечено, что в 2016 — 2017 годах был приобретен препарат, который не смог пройти регистрацию по правилам, установленным законодательством Грузии. Соответственно, препарат не смог получить право допуска на рынок Грузии. Однако, специальной комиссии удалось добыть право допуска препарата, пишет Грузия-Online.
Публикация моментально вызвала ажиотаж в СМИ и у общественности, так как создавала впечатление, что речь идет о прививках для детей. Однако с этими утверждениями категорически не согласны в Минздраве страны. Как оказалось, речь идет о вакцине против бешенства, кроме того, не все так однозначно с ее запретом. Минздрав Грузии категорически опровергает сообщения о том, что в стране якобы использовались просроченные вакцины.
«То, что написано в публикации аудита, не соответствует реальности», — заявил на чрезвычайном брифинге глава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе.
Он также отметил, что в публикации службы аудита не указано, что данная вакцина является вакциной от бешенства, и не является той вакциной, которую используют для детских прививок.
«Этот вопрос касается бешенства. Вы знаете, что это на 100% смертельное заболевание. За последние двести лет история медицины не смогла придумать лучшей интервенции, чем вакцинация. Именно она смогла спасти жизни миллионов людей», — отметил Гамкрелидзе.
Гамкрелидзе подчеркнул, что за последние пять лет снабжение страны вакцинами от бешенства ни разу не прерывалось. В результате впервые за последние 25 лет, в течение последних трех лет, в Грузии не было зафиксировано ни одного случая заболевания человека бешенством.
Гамкрелидзе сообщил, что вакцина, о которой идет речь, поступила в 2015 году с соблюдением всех правил, предусмотренных законодательством. Эта вакцина использовалась в течение всего 2015 года и в стране не было зафиксировано не одного случая побочных эффектов или серьезных осложнений с момента ввоза вакцины вплоть до ее изъятия.
Затем, в январе 2016 года, ВОЗ затребовал преквалификацию препарата с соответствующего завода. Преквалификация — это услуга, оказываемая ВОЗ для оценки качества, безопасности и эффективности лекарственных препаратов. Через полтора месяца после того, как ВОЗ затребовал преквалификацию препарата, Центр по контролю заболеваний заменил ее на новую. Причем это произошло только на основе рекомендаций, а не императивного заявления Всемирной организации здравоохранения. С марта 2016 года в стране начали использовать уже новую партию вакцины.