Մինսկի խմբի համանախագահները փետրվարի առաջին կեսին կայցելեն տարածաշրջան։ Այդ մասին ասվում է հունվարի 18-ին Կրակովում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպման ավարտին համանախագահների ընդունած հայտարարության մեջ:
Հունվարի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին, Էնդրյու Շոֆերը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, Կրակովում հանդիպել են ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, իսկ հունվարի 18-ին՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Ինչպես ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ, համանախագահները նախարարների հետ քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նախորդ գագաթնաժողովներում ընդունված պայմանավորվածությունների կատարմանը նպաստող հետագա քայլերը: ԱԳ նախարարները սկզբունքային համաձայնություն են տվել իրականացնելու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ու համանախագահները կարծիքներ են փոխանակել բանակցությունների սեղանին դրված աշխատանքային առաջարկներում առկա հիմնական զգայուն հարցերի շուրջ:
Համանախագահները նաև կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել, որոնք ուղղված կլինեն վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը, ինչը կարևոր է բանակցային գործընթացի համար: Նախարարներն ու համանախագահները նշել են հարաբերական հանգիստը շփման գծում, համանախագահները կոչ են արել ամրապնդել այդ դրական միտումը:
Բացի այդ, համանախագահները հայտնել են նախարարներին, որ շահագրգռված են հետագայում քննարկելու հակամարտության գոտում հետագա գործունեության անցկացման հնարավորությունը, որտեղ գնահատման վերջին առաքելությունը եղել է 2010-ին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպմանը սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել իրականացնելու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը։

19 Январь 2018 - 07:07 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию планируют посетить Армению и Азербайджан в начале февраля. Об этом сообщается в заявлении сопредседателей по итогам состоявшейся 18 января в польском Кракове встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова.
Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) вместе с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком 17 января встретились с Эдвардом Налбандяном и 18 января – с Эльмаром Мамедъяровым. 18 января состоялась также встреча Налбандяна и Мамедъярова с участием сопредседателей.
Как говорится в заявлении сопредседателей, они с министрами обсудили последующие шаги для содействия выполнению договоренностей, достигнутых на предыдущих саммитах, посвященных карабахскому урегулированию. Министры иностранных дел выразили принципиальное согласие с пересмотренным концептуальным документом сопредседателей по осуществлению расширения офиса личного представителя лействующего председателя ОБСЕ.
В ходе встречи стороны и сопредседатели обменялись мнениями по основным чувствительным вопросам, содержащимся в рабочих предложениях, которые в настоящее время находятся на столе переговоров.Сопредседатели также призвали к принятию мер по укреплению доверия в качестве важного вклада в переговорный процесс. Министры и сопредседатели признали относительное спокойствие на линии соприкосновения, сопредседатели призвали стороны укрепить эту позитивную тенденцию.
Кроме того,сопредседатели выразили министрам свою заинтересованность в дальнейшем обсуждении возможности проведения последующей деятельности на территориях, затронутых конфликтом, где последняя миссия по оценке побывала в 2010 году. ‎