2016-ի դեկտեմբերից Վորոնեժի միջազգային օդանավակայանից ուղիղ չվերթներ են իրականացվում դեպի Երևան: Ինչպես գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա. Լիպեցկ»-ը, Վորոնեժի բնակիչները ընդամենը 2 ժամում կարող են Հայաստան հասնել՝ եզակի մի երկիր, որտեղ աշխարհի ամենահյուրընկալ ժողովրդներից մեկն է ապրում:
Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանում նույնիսկ Շվեյցարիայից լավ է: Երկիրը իդեալական է ինչպես զանգվածային ընկերական հանգստի, այնպես էլ ընտանեկան հանդիսության համար:
Հոդվածի հեղինակը հորդորում է լինել Ծաղկաձորում, լեռնային դահուկներով սահել, օգտվել ճոպանուղուց: «Այստեղ սլացող երիտասարդները պատմում են, որ այստեղի վայրերն ու դահուկավազքի ուղիները չեն զիջում Շվեյցարիային, իսկ գներն ավելի մատչելի են»:
«Հայաստանում անցկացված յուրքանչյուր օր ընդմիշտ կմնա հիշողության մեջ: Հեքիաթային վայրերը, ավելի ջերմ կլիման, տեղական խոհանոցը, բարեհամբույր և հյուրընկալ բնակչությունը, որը, ինչը կարևոր է, խոսում և հասկանում է ռուսերեն, անմոռանալի է դարձնում այդ ուղևորությունը»,-ասվում է հոդվածում:
Պարբերականը նշում է, որ չնայած Հայաստանում ծով չկա, փոխարենը կա հիասքանչ Սևանը: «Սևանի հարստությունը հանրահայտ իշխան ձուկն է, որը կարելի է համտեսել տեղի հաստատություններում: Այդ ձկնատեսակն էնդեմիկ է՝ այսինքն չի հանդիպում այլ ջրավազաններում»,-գրում է հեղինակը:
Ի թիվս այլ տեսարժան վայրերի նշված են Գառնին, Գեղարդը, Խոր Վիրապը, «Մեգերյան Կարպետ» ընկերությունը, որի արտադրած գորգերից ունեն հոլիվուդյան աստղերն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ինչպես նաև չրերի շուկան ու հուշանվերների կրպակները, և, անշուշտ, Երևանը:
«Հայաստանին սիրահարվում ես: Յուրաքանչյուրն այստեղ կարող է իր սրտով զբաղմունք գտնել՝ սլանալ ձնապատ լեռներով, զմայլվել լճի ջրերով և լեռներով, ճարտարապետությամբ, համտեսել հայկական խոհանոցի ուտեստները և վայելել շփումը բարեհամբույր և հյուրընկալ ժողովրդի հետ»,-գրում է պարբերականը:

19 Январь 2018 - 12:33 AMT
С декабря 2016-го Международный аэропорт Воронеж открыл программу прямых рейсов в Ереван. Как пишет «Комсомольская правда – Липецк», жители Воронежа всего за 2 часа могут оказаться в Армении – уникальной стране, где живет один из самых гостеприимных народов.
Издание отмечает, что в Армении даже лучше, чем в Швейцарии. Страна идеально подходит как для приятельского массового отдыха, так и для семейного уютного торжества: «Каждый день, проведенный здесь, останется в памяти навсегда. Сказочные места, более теплый климат, чем в наших широтах, местная кухня, добродушное и приветливое население, которое, что важно, говорит и понимает по-русски, делает путешествие в эту страну незабываемым».
Автор статьи рекомендует посетит в Армении горнолыжный курорт Цахкадзор, покататься на горных лыжах, сноуборде и канатной дороге: «Ребята, лихо курсирующие по склонам Цахкадзора, рассказывают, что места здесь и трассы не хуже, чем в Швейцарии, а вот цены приемлемее».
Издание отмечает, что несмотря на отсутствие выхода к морю, в Армении есть прекрасное озеро Севан: «Сокровище Севана – знаменитая форель-ишхан. Полакомиться ею можно в местных заведениях. Этот вид рыбы эндемичный, то есть в других водоемах его не встретишь».
В числе других достопримечательностей, которые следует увидеть в Армении, отмечены древнейший языческий храм Гарни, монастыри Гегард и Хор Вирап, фабрика ковров «Мегерян Карпет», которая производит свои товары для голливудских звезд и президента РФ Владимира Путина, а также рынки сухофруктов, сувенирные лавки и, конечно же, сам Ереван.
«Армения способна влюблять в себя. Каждый сможет найти в ней занятие по душе: мчаться по заснеженному склону, созерцать бескрайние просторы озера и гор, любоваться архитектурными реликвиями, знакомиться с самобытной армянской кухней и наслаждаться общением с открытым и добродушным народом»,- пишет издание.