20 Հունվար 2018 - 10:28 AMT
Թուրքերը գրոհել են քրդերի դիրքերը Սիրիայի տարածքում ու կորուստներ կրել: Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերը (YPG) մարտի են բռնվել թուրք զինծառայողների հետ, որոնք փորձել են խորանալ Սիրիայի տարածքում: Այդ մասին սեփական աղբյուրների վրա հղումով հայտնել է Al Mayadeen հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի տվյալների, զինված բախման հետևանքով, որը տեղի է ունեցել սահմանամերձ Բյուլբյուլ գյուղի մոտ, 4 թուրք զինվոր է սպանվել, գրոում է Lenta.ru-ն:
Հունվարի 19-ին թուրքերը գնդակոծել են քրդական դիրքերը սիրիական Աֆրինի մոտ՝ Հալեպ գավառի հյուսիսում: Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ջանիքլին հայտարարել է, որ ցամաքային հարձակում սկսելու մասին որոշումը չի փոխվելու: Նա հավելել էր, որ քրդերը փաստացի սկսել են գնդակոծել թուրք ուժայիններին սահմանին և իրական սպառնալիք են ներկայացնում:
Թուրքական Anadolu գործակալությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ռուս զինծառայողները հեռանում են սիրիական Աֆրինից, սակայն ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լովրովը հերքել է այդ լուրերը:
Մի քանի օր է, ինչ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնում են Թուրքիայի կողմից քրդերի դիրքերը գնդակոծելու մասին: Թուրքիան նաև տանկեր և այլ ռազմատեխնիկա է կուտակել Սիրիայի հետ սահմանին:Ավելի վաղ Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղն ասել էր, որ Անկարան խորհրդակցում է Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հետ այդ գործողության հարցում: «Ժողովրդավարական միություն»կուսակցության ղեկավարության անդամ Սիհանոկ Դիբոն հայտնել էր, որ քրդերը հուսով են, որ կստանան ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի աջակցությունը, եթե Թուրքիան գրոհի Աֆրինը:Թուրքիան քրդական ինքնապաշտպանական ուժերին համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն, որը կապված է արգելված ՔԱԿ հետ:

20 Январь 2018 - 11:55 AMT
Курдские отряды народной самообороны (YPG) вступили в бой с турецкими военнослужащими, которые попытались проникнуть вглубь территории Сирии.
По данным источников в курдском ополчении, в ходе вооруженного столкновения, произошедшего в районе приграничной деревни Бюльбюль, были убиты четверо турецких солдат, пишет Lenta.ru со ссылкой на телеканал Al Mayadeen.
19 января турецкие военные начали артобстрел курдских отрядов в городе Африн на севере сирийской провинции Алеппо. Министр обороны республики Нуреттин Джаникли заявил, что решение начать наземное наступление на военные отряды изменено не будет. Он добавил, что курды де-факто начали обстрел турецких силовиков на границе и представляют реальную угрозу.
Анкара хочет устранить сирийских курдов с приграничной территории, куда за последние недели были стянуты военные отряды и бронетехника.
15 января турецкие власти в ответ на информацию о решении США сформировать группы вооруженного ополчения на северо-восточной границе Сирии направили на юго-восток страны военный конвой с боевой техникой. Госсекретарь Соединенных Штатов Рекс Тиллерсон назвал ситуацию недопониманием.