2017-ին աշխարհում վաստակած կապիտալը կենտրոնացել է առավել հարուստ մարդկանց ձեռքում: Ինչպես ասվում է Աղքատության դեմ պայքարի միջազգային Oxfam միավորման հետազոտության մեջ, 2016-ին և 2017-ին միլիարդատերերի քանակն աննախադեպ աճել է:
Ըստ Oxfam-ի, միջինը յուրաքանչյուր 2 օրը մեկ աշխարհում նոր միլիարդատեր է հայտնվել: Ընդհանուր առմամբ աշխարհում 2043 միլիարդատեր կա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Աշխարհում վաստակած «նոր» միջոցների 82 տոկոսը 2017-ին կուտակվել է բնակչության 1 տոկոսը կազմող ամենահարուստ մարդկանց հաշիվներին: Աշխարհի առավել աղքատ 3,7 մլրդ մարդը ընդհանրապես ոչինչ չի ստացել աշխարհի մակարդակով աճած շահույթից:
«Միլիարդատերերի բումը վկայում է ոչ թե բարգավաճող տնտեսության, այլ տնտեսական կարգի ձախողման մասին»,-հայտարարել է Oxfam-ի տնօրեն Վիննի Բյանյիմը:
Գերմանիայում Oxfam-ի ղեկավար Յորգ Կալինսկին քննադատել է ստեղծված վիճակը: «Հարուստ փոքրամասնությունը զանգվածաբար ազդում է քաղաքական որոշումների վրա և անպատասխանատու կերպով կրճատում է ծախսերը, հատկապես աշխատավարձերն ու հարկերը, ավելացնելու համար բաժնետերերի եկամուտները»,-ասել է Կալինսկին:
Oxfam-ը կոչ է անում կասեցնել հարկերից խուսափումը կոնցերնների և ամենահարուստ մարդկանց պարագայում, ավելի արդար երկամուտներ սահմանել տղամարդկանց և կանանց համար, ինչպես նաև ներդրումներ անել բոլորի համար առողջապահության և կրթության ոլորտում:

22 Январь 2018 - 07:48 AMT
Капитал, заработанный по всему миру в 2017 году, ушел в руки наиболее богатых людей. Как следует из исследования международного объединения организаций по борьбе с бедностью Oxfam, с 2016 по 2017 годы количество миллиардеров беспрецедентно выросло.
По данным Oxfam, новый миллиардер появлялся в среднем каждые два дня. Всего в мире насчитывается 2043 человека, считающихся миллиардерами, пишет Deutsche Welle.
82% «новых» заработанных средств в мире ушли в 2017 году на счета самых обеспеченных людей, составляющих около 1% населения. 3,7 миллиарда людей, составляющие наиболее бедную часть мирового населения, вообще ничего не получили от глобальной возросшей прибыли.
«Бум миллиардеров говорит не о цветущей экономике, а о крахе экономического порядка», – заявила директор Oxfam Винни Бьяньима.
Руководитель кампании Oxfam в Германии Йорг Калински раскритиковал текущее положение дел.
«Богатое меньшинство в массовом порядке влияет на политические решения и в безответственной манере сокращает затраты – особенно зарплаты и налоги – чтобы увеличивать доходы акционеров», – сказал Калински.
Oxfam потребовала прекратить практику налогового уклонения для концернов и самых богатых людей, введения более справедливых доходов для мужчин и женщин, а также призвала заниматься инвестициями в образование и здоровье «для всех».