22 Հունվար 2018 - 11:01 AMT
Հայաստանի բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրը թույլ կտա երկրին մեկնարկային հարթակ դառնալ ռուսաստանցի գործարարների համար՝ նոր շուկաներ դուրս գալու առումով: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ հիմա Հայաստանում բիզնես անելու համար լավագույն ժամանակն է
Նա նշել է, որ Հայաստանն ունի զարգացող տնտեսություն, որն արձագանքում է համաշխարհային, հաճախ անկանխատեսելի, փոփոխություններին:
Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ն առևտրի արտոնյալ GSP ռեժիմ ունի ԱՄՆ, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Նորվեգիայի և Ճապոնիայի հետ: Նա հավելել է, որ ՀՀ-ն աշխարհի այն 10 երկրներից մեկն է, որոնք օգտվում են ԵՄ GSP+ համակարգից, որը թույլ է տալիս արտոնյալ պայմաններով ԵՄ արտահանել ՀՀ-ում արտադրվող մոտ 6400 ապրանք: ՀՀ վարչապետը նշել է նաև, որ 2018-ի հունվարից Հայաստանը դարձել է REX համակարգի անդամ: «Դա նշանակում է, որ 2018-ից կազմակերպությունները, մեկ անգամ գրանցվելով էլեկտրոնային համակարգում, այլևս պարտավոր չեն լինի ամեն խմբաքանակի ստացման ժամանակ ծագման հավաստագիր ստանալ: Նրանք կկարողանան արտահանել ապրանքները ԵՄ՝ օգտվելով ոչ միայն զրոյական դրույքաչափով մաքսային տուրքերից, այլև ավելի քիչ գումար ծախսելով հավաստագրի համար», – ասել է վարչապետը: Նա հիշեցրել է նաև, որ Մեղրիում 2017-ի վերջից գործում է ազատ տնտեսական գոտի:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև գյուղատնտեսության զարգացմանը՝ նշելով, որ Հայաստանում մի շարք ծրագրեր են կյանքի կոչվում, որոնք ուղղված են ժամանակակից, շահավետ գյուղատնտեսություն ստեղծելուն: «Դա չի կարող չանդրադառնալ դեպի Ռուսաստան արտահանման վրա, որի ծավալները դինամիկ աճում են», – ասել է նա:
Խոսելով խնդիրների մասին՝ Կարապետյանը նշել է, որ դրանք հիմնականում կապված են Վերին Լարսով բեռնափոխադրումների հետ: «Դրանք հիմնականում տեխնիկական խնդիրներ են, կապված եղանակային պայմանների և սեզոնային ծանրաբեռնվածության հետ: Քննարկվվում են բեռնափոխադրումների այլընտրանքային տարբերակներ», – ասել է Հայաստանի վարչապետը:

22 Январь 2018 - 12:47 AMT
Сейчас самое лучшее время, чтобы делать бизнес в Армении. Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян в интервью РИА Новости.
«Одна из наших основных целей — это создание максимально комфортных условий для ведения бизнеса в стране»,- сказал он.
По его словам, сегодня Армения имеет развивающуюся экономику, реагирующую на часто непредсказуемые мировые перемены.
«У нас имеется льготный режим торговли с США, Канадой, Швейцарией, Норвегией и Японией, так называемый GSP. Также Армения является одной из 10 стран мира, пользующихся Всеобщей системой преференций GSP+ Евросоюза, которая позволяет экспортировать в ЕС на льготных условиях порядка 6400 наименований товаров, произведенных в нашей стране. С января 2018 года Армения стала членом системы REX. Это означает, что начиная с 2018 года организации, один раз регистрируясь в электронной системе, больше не будут обязаны для каждой партии товаров получать сертификаты происхождения и смогут экспортировать товары в ЕС, пользуясь не только нулевым тарифом таможенных пошлин, но также тратить меньше денег на сертификат»,- рассказал Карапетян.
По его словам, сфера сельского хозяйства находится в центре внимания армянского правительства, и в стране реализовывается целый ряд программ, направленных на создание современного, прибыльного и индустриального сельского хозяйства.
«Естественно, все это не может не отражаться и на экспорте нашей сельскохозяйственной продукции в Россию, который динамично растет»,- добавил премьер.
Говоря о проблемах экспорта, Карапетян отметил, что они в основном связаны с логистикой на Верхнем Ларсе: «Это проблемы в основном технического характера, связанные с погодными условиями и сезонной нагрузкой. В настоящее время обсуждаются также альтернативные варианты логистики. Одновременно ведутся работы по повышению уровня представленности армянской продукции в различных выставках, которые также способствуют увеличению экспорта и появлению на новых рынках».