Սոցցանցերում տարածվել են Մոսկվայի «Մեգա» առևտրի կենտրոնում տեղադրված աղբամանների լուսանկարները, որոնք, իբր, ներկված են ադրբեջանական դրոշի գույներով: Աղբամաններիի վրա նաև գրված է՝ «Գույնը նշանակություն ունի»: Ադրբեջանցիները դրանում հայերին են մեղադրում:
Լուսանկարը հիստերիայի պատճառ է դարձել ադրբեջանցիների շրջանում, ընդ որում ոչ միայն շարքային քաղաքացիների, այլ նաև քաղաքական գործիչների, որոնք կատարվածի մեջ վիրավորանք և սադրանք են տեսնում հայերի կողմից: Ի դեպ, աղբամանները միանգամայն սովորական տեսք ունեն, բաժանված են 3 տարբեր գույնի մասերի՝ կապույտը նախատեսված է թղթի համար, կարմիրը՝ պլաստիկի, կանաչը՝ այլ աղբի:
Ըստ ադրբեջանցիների, սադրանքի նպատակն Ադրբեջանում ՌԴ հանդեպ դժգոհություն առաջացնելն է «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության գործկոմի քաղաքական վերլուծության և կանխատեսման բաժնի վարիչ, ռուս-ադրբեջանական միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի անդամ Այդին Միրզազադեն հայտարարել է. «Մեզ վշտացնում է, որ աղբամանները ներկվել են ադրբեջանական դրոշի գույներով: Դա վիրավորանք է Ադրբեջանի հանդեպ: Կարծում եմ, Ռուսաստանը շուտով կլուծի այդ խնդիրը»:
Ըստ նրա, այդ ակցիայի հետևում Ադրբեջանը չսիրող ուժերն են կանգնած, գրում է BAKU.WS-ն:
«Սադրանքի նպատակն Ադրբեջանում ՌԴ հանդեպ դժգոհություն առաջացնելն է: Հնարավոր է, պատճառւ ռուսական զենքի նոր խմբաքանակի գնումն է: Սփյուռքահայերի որոշ շրջանակներ փորձում են այդ կերպ փչացնել երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները: Ես շատ կցանկանայի, որ այդ հարցը հայտնվեր ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպանության ուշադրության կենտրոնում և մեղավորները պատժվեին: Եթե հարցը չլուծվի, մենք պաշտոնապես կդիմենք: Բայց ես վստահ եմ, որ արդեն այսօր հարցը լուծում կստանա»,-ասել է Միրզազադեն:

В социальных сетях распространилась фотография мусорных баков в торговом центре «Мега» в Москве, которые якобы раскрашены в цвета азербайджанского флага. На баке также имеется надпись «Цвет имеет значение».
Фотография вызвала истерию в рядах не только простых азербайджанцев, но и политических деятелей, дошло до абсурда – в случишвемся усмотрели преднамеренное оскорбление и провокацию со стороны армян. Кстати, мусорные баки выглядят вполне обычно, разделены на 3 разноцветных отсека – синий для бумаги, красный для пластика и зеленый для прочих отходов.
Завотделом политического анализа и прогнозирования Исполнительного секретариата Партии «Ени Азербайджан», член рабочей группы по азербайджано-российским межпарламентским связям Айдын Мирзазаде, заявил:«Нас удручает раскрашивание мусорных баков в цвета азербайджанского флага. Это оскорбление по отношению к Азербайджану. Думаю, Россия в скором времени решит эту проблему».
По его словам, за раскраской мусорных баковстоят не любящие Азербайджан силы, пишет BAKU.WS.
«Целью совершивших провокацию является породить в Азербайджане недовольство Россией. Возможно, причиной этому служит покупка нового оружия у России. Зарубежные диаспорские круги армян таким образом пытаются испортить дружеские отношения между двумя странами. Я бы очень хотел, чтобы этот вопрос оставался в центре внимания посольства Азербайджана в России и диаспорских организаций, и виновные были наказаны. Если решение проблемы продлится, мы сделаем официальное обращение. Но я уверен, что все решится уже сегодня»,- заявил Мирзазаде.