26 Հունվար 2018 - 08:12 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա կինը՝ Մելանիան, Գուգենհայմի թանգարանից վարձակալությամբ Վան Գոգի կտավներից մեկն են խնդրել իրենց ննջասենյակի համար, սակայն այլ առաջարկ են ստացել՝ զմայլվել ոսկե զուգարանակոնքով:
Թրամփ ամուսինները մտադիր էին ձեռք բերել Վան Գոգի 1888թ. գլուխգործոցը՝ «Ձյունառատ բնանկար» կտավը: Թանգարանի աշխատակիցները քաղաքավարի, բայց հստակ մերժել են առաջարկը՝ խորհուրդ տալով փոխարենը վերցնել ժամանակակից նկարիչ Մաուրիցիո Կատելանի «Ամերիկա» ինտերակտիվ գործը՝ դա 18 կարատանոց ոսկով պատված գործող զուգարանակոնք է, գրում է Lenta.ru-ն The Washington Post-ի վրա հղումով:
«Ամերիկան» 1 տարի շարունակ ցուցադրվել է թանգարանի զուգարանում և հասանելի եղել այցելուների համար: Ըստ քննադատների, աշխատանքը յուրօրինակ երգիծական անդրադարձ է հարստության ավելցուկին ԱՄՆ-ում:
«Քանի որ ցուցադրությունն ավարտվել է, նկարիչն իր գործը երկարաժամկետ վարձակալության իրավունքով առաջարկում է Սպիտակ տանը; Անշուշտ, դա շատ արժեքավոր և համեմատաբար փխրուն ցուցանմուշ է, բայց մենք պատրաստ ենք տեղադրման և շահագործման ուղեցույցը ևս տրամադրել»,-ասվում է թանգարանի կուրատոր Նենսի Սփեքթորի Սպիտակ տանը հասցեագրված նամակում:

26 Январь 2018 - 07:49 AMT
Президент США Дональд Трамп и его супруга Мелания попросили у Музея Гуггенхайма картину Ван Гога в аренду для своих личных покоев, но получили встречное предложение любоваться золотым унитазом.
Чета Трампов планировала повесить шедевр мастера «Пейзаж со снегом» 1888 года. Музейные кураторы прислали вежливый, но твердый отказ, и предложили забрать интерактивную работу современного художника Маурицио Каттелана «Америка» — действующий унитаз, покрытый 18-каратным золотом, пишет Lenta.ru со ссылкой на газету The Washington Post.
«Америка» в течение года выставлялась в туалете музея и была доступна для посетителей. По утверждению критиков, работа является сатирой на избыток богатства в США.
«В связи с закрытием экспозиции художник предлагает свой проект в долгосрочную аренду Белому дому. Конечно, он очень ценный и относительно хрупкий, но мы готовы предоставить инструкцию по установке и эксплуатации», — заявила в письме Белому дому музейный куратор Нэнси Спектор.