Պետք է բարձրացնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման արդյունավետությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե մտադիր է արդյոք ռուսական կողմը որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ 2018-ին պահպանել և բարձրացնել իր ակտիվությունը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում:
«Ոչ թե ակտիվությունն է պետք բարձրացնել, այլ արդյունավետությունը: Կարծում եմ, բոլորը դրանով էլ կզբաղվեն»,-ասել է Զախարովան:
Հունվարի 24-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում առկա իրավիճակը։ Արցախի ԱԳ նախարարը նշել է, որ շփման գծում տիրող հարաբերական հանգստությունն ավելի շատ իրավիճակային բնույթ է կրում, ինչի վկայություն է այն փաստը, որ արդեն իսկ հունվարի սկզբից ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումներ են տեղի ունեցել։

26 Январь 2018 - 08:27 AMT
Надо повышать эффективность миротворческого процесса вокруг Нагорного Карабаха. Такое заявление сделала официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга, отвечая на вопрос о том, намерена ли в 2018 году российская сторона сохранять и повышать свою активность в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
«Надо повышать не активность, а эффективность. Думаю, этим все и займутся»,- заявила Захарова.
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Масис Маилян 24 января принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспршика. В ходе встречи стороны обсудили ситуацию на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана.