ՌԴ Պետական սոցիոլոգիական ծառայությունը հայտարարել է, որ հետազոտություն է անցկացրել, թե ինչպես են ռուսաստանցիները վերաբերում երկրում և աշխարհում համացանցի զարգացմանը: Ըստ հարցման տվյալների, ռուսաստանցիների մեկ երրորդից ավելին՝ 36%-ը, հավանություն է տվել ՌԴ Անվտանգության խորհրդի առաջարկին ԲՐԻԿՍ երկրների միջև անկախ համացանցի ստեղծման առաջարկին, որն անկախ կլինի ԱՄՆ-ից:
Հարցմանը մասնակցած ռուսաստանցիների միայն կեսն է կարծում, որ համացանցը պետք է զարգացնել որպես համաշխարհային տարածք: Մի քանի պետության սահմաններում համացանցի ստեղծմանը կողմ է եղել հարցվածների 13%-ը՝ մասնակիցներն, որպես օրինակ, նշել են ՌԴ-ն, Բելառուսը, Ղազախստանն ու Չինաստանը: Իսկ մոտ մեկ քառորդը՝ 23%-ը, հայտարարել է, որ կգերադասեր լոկալ համացանց ունենալ ՌԴ սահմանում, գրում է «Նաստոյաշչեե վրեմյա» թերթը:
Նման տիպի համացանց է գործում Հյուսիսային Կորեայի տարածքում:
Հյուսիսային Կորեայում համացանցին սահմանափակ հասանելիություն ունեն մի շարք կազմակերպություններ, որոնք դրա համար պաշտոնական թույլտվություն են ստանում: 2013-ի տվյալներով համացանց դուրս եկող IP հասցեների քանակը 1200 է: Համացանցը մատչելի է կուսակցական գործիչների, ԱԳՆ, օտարերկրյա ներկայացուցչությունների աշխատակիցներին, որոշ գիտատեխնիկական կազմակերպությունների, մայրաքաղաքի որոշ համալսարաններին, անվտանգության ծառայություններին:

Государственная российская социологическая служба ВЦИОМ объявила, что провела исследование отношения россиян к развитию интернета в стране и в мире. По его данным, более трети (36%) россиян поддержали предложение Совбеза РФ о независимом интернете внутри стран-членов БРИКС, который был бы независим от США.
Лишь половина опрошенных ВЦИОМ россиян считает, что интернет надо развивать как «мировое пространство», – утверждает ВЦИОМ. За создание интернета в границах нескольких государств высказались 13% (взять в компанию к России опрошенные посчитали нужным Белоруссию, Казахстан и Китай). А около четверти (23%) опрошенных заявили, что предпочли бы иметь локальный интернет в пределах РФ, пишет «Настоящее время».
Интернет такого типа действует на территории Северной Кореи.
В КНДР имеется ограниченный доступ в Интернет для ряда организаций, получающих для этого официальное разрешение. На 2013 год количество IP-адресов, выходящих в сеть, оценивалось в 1200. Доступ имеют партийные деятели, МИД, иностранные представительства, некоторые научно-технические организации, субъекты внешнеэкономической деятельности, некоторые столичные университеты, служба безопасности.